Jak překonat obavy všedního dne

Srp 30 2017

Také se vám to stává? Jste na cestě na nákup nebo na celodenní výlet. Najednou vás začnou hryzat obavy. Obavy, které jsou často naprosto iracionální. Vypnul jsem žehličku? Zabouchnul jsem dveře? Vypojil jsem kávovar ze zásuvky? Zde je pár drobných rad, jak můžeme tyto obavy překonávat s klidem a radostí.

Odborníci psychologové si to vysvětlují následovně

Mnoho věcí člověk provádí před odchodem z domova automaticky. Zavřeme okno, vypneme vypínače, vytáhneme zeobavy vsedniho dne zásuvky kávovar nebo další zařízení. To všechno děláme bez toho, abychom o tom nějak přemýšleli. Je to každodenní rutina a nijak se nevrývá do naší paměti. Proto krátce po opuštění domova si nemůžeme vzápětí vzpomenout, co jsme vlastně prováděli a začínáme o tom hloubat.

Je ovšem normální, že někteří lidé kontrolují například sporák až třikrát, než opustí domov. Profesor Bandelow z univerzity v Göttingenu tuto obsesi vysvětluje následovně. Každý člověk má tendenci něco stále kontrolovat, což je zcela v pořádku. Potom ale existuje skupina tzv. nosičů pochybností. Raději běží ještě jednou zpátky, aby se ujistili, že jsou domovní dveře skutečně uzavřeny a uzamčeny. Tento úkon se vám totiž hodí, když si nejste jisti. Pak se nám uleví a strach je určitá forma ochranné funkce.

Kdy se ovšem takovéto chování stává kritické?

Když tyto stavy předcházejí do obsesivně-kompulzívní poruchy. Postižení vědí často sami, že jejich chování je vlastně nesmyslné a pošetilé. Nemohou proti tomu, ale nic dělat. V takovém případě by měl člověk zvážit, zdali není nutná profesionální pomoc.

Kde ovšem takové druhy strachu vznikají?

Lze to vysvětlit tím, že z minulosti máme nějakou špatnou zkušenost. Často je takový strach ovšem iracionální. Představuji si, co se může stát, když nevypnu kávovar. Má určitě ochranu před přehřátím. Od přírody ustrašenější lidé vytvářejí katastrofické scénáře, co se může přihodit, i když ještě nikdy v životě na nic nezapomněli nebo se jim ještě nic nestalo. Ženy jsou v tomto ohledu obecně úzkostlivější než muži. Tato úzkost však není vázána na věk. Ve vyšším věku stoupá strach naopak před skutečným nebezpečím. Před ztrátou partnera. Iracionální strach, jako například otázka týkající se neotočeného vodního kohoutku, je méně častější. Když ovšem začne slábnout paměť a člověk si nevzpomene, jak jednal, může dojít ke zvratu. Postižení jsou úzkostlivější, protože si uvědomují svoji zapomnětlivost.

Jak se takových obav nejjednodušeji zbavit? Představme sim, že se nám stále vnucuje cestou z domova myšlenka, že jsme asi nevypnuli žehličku…. Často pak pomáhá to, že své paměti pomáháme. Pokusíme si situaci ve své hlavně rekonstruovat a jako ve filmu si ve své hlavě přehrát. Tím si snadněji vybavíte detaily. Například si vzpomenete, že těsně než jste si nazuli obuv a otevřeli venkovní dveře, jste předtím pozavírali okna a dveře.
Autor:

-jpo- Zpracováno podle zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář