Papírové pohlednice z dovolené ještě nevymřely. Za digitální by je Češi (78 %) zatím neměnili

Srp 28 2017

V prázdninovém průzkumu se společnost NMS Market Research Čechů ptala, zda posílají klasické pohlednice. Z průzkumu vyplynulo, že dvě třetiny dotázaných (68 %) stále ještě pohlednice posílá, byť spíše sporadicky. Nejčastější příležitostí k poslání pohledu (55 %) je dovolená nebo vánoční svátky. I v dnešní digitální době by většinu lidí (78 %) mrzelo, kdyby klasický pohled se známkou nahradila pohlednice digitální. Je to zřejmě vzpomínka na mládí, kdy 80 % dotázaných potvrdilo, že si pohlednice pravidelně posílalo.

Každý z nás to určitě zažil – ještě rychle sehnat známku a odeslat pohled alespoň z letiště, hlavně ať je tam zahraniční Letiště Praha odbavenírazítko. Pohledy patřili do našeho dětství, patří ale i do současné digitální doby? „V našem prázdninovém průzkumu jsme se ptali, jaký mají lidé v současné době vztah k něčemu tak klasickému a lety prověřenému jako je pohlednice, a zda je ještě potěší,“ uvádí prázdninový průzkum společnosti NMS Market Research její Client Service Manager Kamil Kunc.

Ukázalo se, že pohlednice zatím neupadla v zapomnění. Bez ohledu na věk, dvě třetiny Čechů potvrdily, že alespoň jednou až dvakrát za rok pohlednici pošle. Nejčastější příležitostí je dovolená nebo vánoční či velikonoční svátky. Mladí lidé posílají pohlednice spíše z dovolené (67 % respondentů ve věku mezi 18 a 24 lety). Většina (74 %) lidí ve věku nad 55 let si naopak stále přeje veselé Vánoce přes pohlednici, téměř polovina z nich posílá pohled dokonce i na Velikonoce.

Papír není digitál a nostalgie je nostalgie

Nemusíte sami pohled posílat, ale ruku na srdce, koho nepotěší, když otevře schránku a místo účtu za internet na něj vypadne pohled s palmami? Vyjádřeno čísly, 81 % respondentů papírový pohled potěší. Ženy více (86 %), muže méně (77 %), ale to už tak bývá. Důležité je, že většina z nás (78 %) by klasickou pohlednici za tu digitální neměnila. „Překvapilo nás, že nejmladší účastnící průzkumu by přechod na digitální pohlednici mrzel nejvíc. Téměř polovina (47 %) dotázaných ve věku 18 – 24 let uvedla, že by je to rozhodně mrzelo,“ podotýká Kamil Kunc.

Patrně to bude tím, že většina z nás vzpomíná na dětská léta. Téměř všichni dotázaní (96 %) uvedli, že v mládí posílali pohlednice. Ti starší ve věku 45 – 54 dokonce pravidelně (92 %).

graf pohlednice

Průzkum rovněž zjišťoval, zda lidé znají službu Pohlednice Online od České pošty. „Možná trochu překvapivě se ukázalo, že mladí tuto službu neznají. Polovina dotázaných ve věku 18 – 24 let odpověděla, že o ní nikdy neslyšela. Naopak starší lidé nad 45 let (63 %) službu znají a dokonce ji využívají,“ uzavírá Kunc.

 

 

 

 

Kontakt:

Kamil Kunc, Client Service Manager

(e) kamil.kunc@nms.cz

(m) 777 825 723

Počet komentářů: 0

Napsat komentář