Program SENIOR V BEZPEČÍ – nenechávejte doma seniora bez pomoci v tísni

Bře 13 2017

Se stárnutím populace, o kterém dnes velmi často slýcháme, je spojen také další fenomén. Stále více seniorů zůstává žít ve vlastním bytě nebo v domě o samotě. Pro tyto seniory je důležité, aby mohli kdykoliv v případě tísně kontaktovat své příbuzné nebo dispečink tísňové péče, co nejjednodušším způsobem.

Přístroje NEO

První variantou je instalace tísňového přístroje NEO KLASSIK nebo NEO GSM přímo v domácnosti seniora. neo-klasik-tlacitko-atom (1)V případě NEO KLASSIK je nutné mít doma zbudovanou aktivní pevnou telefonní linku. V případě použití NEO GSM stačí vložit do přístroje SIM karta. Přístroj je připojen do zásuvky elektrického napětí. SIM karta může být předplacená u jakéhokoliv mobilního operátora.  Součástí obou přístrojů je tísňový vodotěsný náramek, který senior neustále nosí při sobě nejlépe na zápěstí, pravém nebo levém, nebo zavěšený na krku. Z pohledu jednoduché ovladatelnosti doporučujeme stálé nošení na zápěstí. Pokud například senior upadne v koupelně a není schopen vstát, zmáčkne a přidrží nouzové tlačítko ATOM. Toto tlačítko je bezdrátově na frekvenci 891,4 MHz připojeno na NEO. Zmáčknutím je aktivováno volání z přístroje NEO na přednastavená čísla. Zde lze navolit až 4 čísla. Vytáčení se cyklicky opakuje, dokud jeden příjemce telefon nezvedne a začne hovořit se seniorem v tísni.

Mobilní telefon MAXCOM MM715

maxcom mm715_2Další variantou je použití mobilního telefonu pro seniory s tísňovým tlačítkem MAXCOM MM715. Tento telefon přijímá bezdrátový signál z tlačítka až ze vzdálenosti 20 m. Je proto optimální pro použití v bytech a menších domácnostech. Je vybaven hlasitým odposlechem a volbou volání až na čtyři čísla stejně jako u přístroje NEO.

Nevýhodou obou přístrojů je riziko, že senior si nechá zavřené dveře, a i když je hovor přijat jedním z navolených příjemců, hlasitý odposlech neumožní komunikaci se seniorem v tísni.

ProSafe hodinky

Jedná se o hodinky umístěné pomocí gumového nealergizujícího náramku na levém  nebo pravém zápěstí seniora. A01_5024Funkce hodinek jsou aktivovány pomocí konfiguračních SMS, které se zasílají na číslo SIM karty vložené do hodinek. ProSafe hodinky umožňují oboustranné hlasové volání. V případě potřeby přivolání pomoci zmáčkne a alespoň na 2 s senior přidrží tísňové tlačítko SOS na hodinkách. Hodinky zašlou SMS na předvolené číslo. Příjemce se tímto způsobem dozví, že osoba s hodinkami žádá o pomoc. S hodinkami je možné rovněž telefonovat a volat až na 2 předvolaná čísla. Výhodou hodinek je zabudovaný mikrofon a reproduktor. Nutnost hlasitého odposlechu zde není nutná. Osoba v tísni slyší hlas volajícího přímo v reproduktoru hodinek.

Nezávisle na tom, jaký přístroj pro tísňovou komunikaci se seniorem zvolíte, je nutné dbát na tato opatření:

Mít vždy dostatečný kredit na použité telefonní SIM kartě. Pokud je kredit vyčerpán, nedochází k volání na přednastavená čísla.

MAXCOM MM715 a ProSafe hodinky jsou v provozu s pomocí vestavěné baterie. Je proto důležité oba přístroje dobíjet nejlépe vždy před odchodem seniora ke spánku.

Rozsah služby vám dodáme na základě telefonické domluvy.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář