Kreativní činnost je zdravá a prospěšná

Zář 05 2020

Tvůrčí činnost je klíčem ke stárnutí s dobrým zdravím a psychikou a také prokazatelně zmírňuje průběh mnohých onemocnění. U dětí se setkáme s bujnou fantazií a nemilují nic víc než vymýšlení a tvorbu všeho možného. V průběhu života se nám ovšem tato vlastnost vytrácí, až nás opustí zcela. Je to daň za všednost a monotónnost našeho zaměstnání a obecně života. Navíc se jakákoli pozůstávající fantazie v nás zcela vytratí s přibývajícími léty. A navíc se nám může zdát, že nějaký zdánlivě umělecký koníček a hry plné fantazie mohou brát jako nepotřebný luxus.

… a proto místo k lékaři radši do ateliéru

Malování, ruční práce, hudba, fotografování. Kreativní činnost není jen obohacující, může být také

Tanec, zpěv, divadlo nebo další umělecké koníčky - kreativita nás obohatí

Tanec, zpěv, divadlo nebo další umělecké koníčky – kreativita nás obohatí

průvodcem na cestě ke zdravému stárnutí. Tuto skutečnost podtrhuje několik studií.  V jednom experimentu v USA zorganizovalo několik výzkumníků umělecké kurzy pro seniory. Senioři, kteří je navštěvovali, vyhledávali pak následně daleko méně lékaře, potřebovali z důvodu své nemoci užívat méně léků a cítili se vesměs zdravější. Velmi příznivý efekt také přináší zpívání ve sboru, které navíc posiluje sebedůvěru seniorů, jak zjistil další výzkumný projekt.

V roce 2015 prováděli vědci studii o vhodnosti háčkování a pletení na naši psychickou pohodu a zdraví. Kdo pravidelně háčkuje a plete, je na tom lépe, trpí méně na deprese a je duševně více fit.

Kreativita je podnětná a přináší pocit uspokojení a štěstí

Co činí kreativitu tak silnou a výjimečnou? Člověk dosáhne uspokojivého pocitu a pocitu štěstí při různých činnostech, ať už se jedná o zpívání v kostele nebo modelování letadel. Zkušenost s tvůrčí činností je rovnocenně podnětná a blahodárná. Ovšem i pouhá činnost přináší radost. Kreativní činnost vytváří most mezi naši levou mozkovou hemisféru, kde je sídlo našeho racionálního rozumu a jeho protilehlou stranou mozku, která je zdrojem emocí, pocitů a myšlenek.

Mandala v moderním životě

Tipy pro ty, kteří se chtějí věnovat kreativní činnosti

Jednoduše začnete

Mnozí neví jak dál a jsou jakoby zablokováni, když mají před sebou prázdný nepopsaný list. Terapeuti pracují rádi s menšími cvičeními, aby dostali z účastníků terapie nějaké rezervy a tlačili u nich na výkon. Například obrázky, které mají být hotové během 60 vteřin a účastníci terapie nemají na víc čas. Nezůstává jim žádný další čas na přemýšlení, co vlastně mám nebo nemám vytvořit, mám začít tak nebo jinak nebo mám malovat dvěma nebo třemi vodovými barvami, které se na papíře vzájemně prolínají.

Buďte spontánní

Spontánnost je vhodná, ale člověk potřebuje k tvůrčí práci také nějakou myšlenku a kde ji vzít? Většinou nám pomůže jako inspirace pro kreativní činnost procházka v přírodě a ochota vnímat naše okolí. Například si všímat jaké tvary najdeme v podzimním listí. Jaký vzhled a tvar mají mraky na obloze. Výzkum ukázal, že tvůrčí jiskra většinou přeskočí, když přichází dohromady více smyslových vjemů, ačkoliv vědomě bychom je nevzali na vědomí.

Udělejte si hlavně čas

Kdo je pod tlakem, může být sotva spokojený se zálibou v nějakém uměleckém hobby. Pokud však jako kutilové na zahradě nebo v dílně nebo u hrnčířského kruhu zapomínáme na čas, pak je to výborné znamení.

Vytvořte si doma vhodný prostor s dostatkem místa

Kdo chce umělecky tvořit, potřebuje místo. Ideální je vlastní pokoj pouze vymezený na tuto činnost. Třeba bývalý dětský pokoj, který dnes slouží jako příležitostný pokoj pro hosty. Kdo nechce být doma, měl by poptat prostor v otevřených uměleckých ateliérech. Zájemce by měl také najít nějakou večerní školu a společnost lidí se stejným zájmem a nadšením.

Cestování s osobami vyžadujícími celodenní péči

Podle -jpo- a S. Ratgeber

 
 

 

 

 

 

Počet komentářů: 1
Autor:
V městečku -kde žiji- není žádný seniorKlub - prostor pro kreativ.činnost, doma vhodné spíš jen ruční práce (pletení, háčkov. atd). Hodně se teď mluví o sbližování generací-v sousedství bydlí ředitelka MŠ - děti tam vodí rodiče, ženy na MD, babičky. Tak se zkusím domluvit na společném kroužku kreativity - kdo něco umí, přiučil by ( zejm. ty pětileté-předškoláčky - vše dobrovolné.......se uvidí.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..