Mandala v moderním životě

Kvě 15 2019

Mandalu, původně symbol harmonie z Dálného východu, dnes zná většina z nás. Barevné obrazce, které v nás mají probouzet radost, naději a pocit klidu, se využívají především v relaxačních omalovánkách nebo v různých podobách jako dekorace.

Co ale mandala, jako taková, skutečně znamená? Jaká je její historie a jak ji dnes můžeme využít?

Doslovně znamená slovo mandala „kruh“. Název pochází z jednoho z nejstarších jazyků světa – obřadního sanskrtu historické Indie. Fakta dokládají, že mandaly jsou staré jako lidstvo samo. Tyto obrazce se vyskytovaly jako malby v jeskyních už ve starší době kamenné.

Reklama
S mandalou se člověk setkává také v době předbuddhistické a v brahmanistické Indii. Tradice malování takovýchto obrazců se přímo vpila do africké, zaoceánské nebo indiánské kultury. Mandaly dále nalézáme na půdorysech staveb starého Egypta, Babylónu a Jávy.

Zdroj: https://plato.stanford.edu

V evropské historii kultury a umění nalezneme mandaly na řadě gotických katedrál. Většinou jsou to růžicová okenice nebo půdorysy kruhovitého labyrintu na dlažbách kostelů. Konkrétně jmenujme slavnou renesanční osobnost Giordana Bruna, který už v 16. století vytvářel kruhovité obrazy, jež představovaly pomůcku při cvičení představivosti.

Ve 20. století rozšiřuje takřka do celého světa symboliku mandal Carl Gustav Jung, známý psychoterapeut a zakladatel analytické psychologie. Podle Junga je mandala obraz nitra určitého člověka, střed osobnosti, bod uvnitř duše, k němuž se vztahuje vše, co je v člověku uspořádáno. Pomocí arteterapie používal Jung mandaly pro práci se svými pacienty a dodával, že mandaly malovali lidé ve svých nejtěžších obdobích.

Z čeho se mandala skládá

Hlavním znakem každé mandaly je to, že se v symbolu střetává barva (ženský element) a tvar (mužský element). Dohromady tyto dvě energie tvoří harmonický celek. Pravidelné obrazce mandaly uspořádají svět a léčí duši.

Platí, že to, co malujeme, se přenáší do našeho nitra a naopak. Podle vědců pomocí kreslení mandaly dochází k lepší spolupráci levé a pravé mozkové hemisféry, v mozku tak následuje řada dalších harmonizačních pochodů. Je také obecně známé, že kreslení, malování nebo jiné kreativní činnosti, jsou při léčbě různých onemocnění velmi přínosné.

Malování mandal, nejen že dokáže člověka odpoutat od každodenních starostí, zároveň rozvíjí naši představivost, trpělivost a smysl pro uklidnění.

Mandaly jsou vhodné pro kohokoliv, ale především pro ty, kteří chtějí hledat sami sebe. Není důležitý řád, záleží jen na Vás. Vaše ruka, která Vás povede, Vám dokáže odhalit víc, než si myslíte. Tvořit mandaly můžeme podle předlohy nebo samozřejmě malovat vlastní.

Omalovánky s mandalou

Pro začátek je vhodné vyzkoušet například omalovánky s mandalou, které jsou dnes velmi oblíbené. Tyto antistresové omalovánky se nejčastěji prodávají ve formě tenkých knížeček, přes diáře s každotýdenním obrázkem, kterému věnujete v neděli chvíli času, až po objemnější knížky s nespočtem stránek, jež skýtají různé možnosti tvoření. Antistresové, relaxační omalovánky stojí pár korun, potřebujete jen nějaké pastelky či fixy a zábava může začít.

Zdroj: https://exploringyourmind.com

Navíc na internetu najdete nepřeberné množství mandal také ke stažení a vytisknutí. Mandaly lze podle představivosti tvořit dvojrozměrné i trojrozměrné. Kromě toho můžeme mandaly sypat (na samolepící podklad podle šablony můžeme vysypat jemný sklářský písek nebo korálky, které se otisknou).

Dále se mandaly dají skládat z přírodních materiálů (lístků, květin nebo různých plodů). Na vzestupu je také technika kreslení pomocí interaktivní tabule nebo vytváření mandal v počítačovém programu (např. Sumo Paint).

Ještě oblíbenějšími jsou mnohé mobilní aplikace, které umožňují praktické „vybarvování“ mandal na nejrůznějších místech, například při dlouhé cestě metrem.

Mandala v dnešním světě

Ačkoliv si pod slovem mandala mnohdy představujeme spíše něco orientálního, mandala je symbolem nadkulturním. Sdružuje lidi na všech kontinentech a napříč náboženským nebo kulturním vyznáním.

Zdroj: http://meditace.ofrii.com

Například v dnešní Indii jsou vedeny různé rituály pomocí tzv. jantry (mandaly a čtvercem), v Tibetu je mandala tvořena do písku a následně zničena, Indiáni se inspirovali mandalami pro své lapače snů (závěsné kruhy s pírky proti zlým duchům).

Mandaly se stávají čím dál tím více oblíbenějším znakem také v současnosti, možná právě proto, že lidé hledají stále častěji kousek úkrytu v sobě samých, kousek odpočinku v uspěchané době plné komerce a nesourodosti mezi ostatními.

Mandaly na zeď i na sklo

Mandalu si tak i Vy sami můžete připomínat díky malým drobným přívěskům nebo jiným dekoračním předmětům s potiskem. A pokud se nechcete omezit jen na malý dárek, zkuste si domov rovnou vyzdobit mandalou na zeď (dostupné jsou nejrůznější tvary a barvy samolepek). Mandaly na zeď jsou dnes populární i v podobě nejrůznějších tapisérií, tedy tkaných nástěnných koberců s motivem mandaly.

Reklama
Cenově sice vychází podstatně dráž, ale působí luxusně a zároveň zútulní Váš domov. Uvidíte, jak moc dokážete ozvláštnit nudnou místnost. Ve formě samolepek můžete také vyzkoušet mandaly oboustranně lepící na sklo. Mandaly na sklo jsou působivé jako zajímavá výzdoba oken nebo je můžeme lepit na různá zrcadla nebo konferenční stolky.

Radost si udělejte také meditačními polštáři, které se vyrábějí ve tvaru mandal (mnohdy skutečně ručně ušité v Nepálu nebo v Indii, a navíc koupí produktu podporujete místní pracovníky nebo určitý projekt, takže svým nákupem ještě přispějete na dobrou věc). A s blížícím se pěkným počasím nezapomeňte na malování venku v přírodě na měkkém přehozu či kulaté dece, samozřejmě ve tvaru mandaly.

 

Autor: poznani-knihy.cz

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.