Mozková cvičení pro všední den

Lis 21 2018

Každý z nás provádí denně spoustu rutinních činností.  Jsou praktické, protože nám usnadňují naše rozhodnutí nebo možnosti výběru. Tato rutina však na druhou stranu nijak nezatěžuje náš mozek. Přinášíme několik způsobů, jak můžete provádět denní rutinní činnosti trochu jinak. Jejich smyslem je pomoci zůstat až do vysokého věku duševně fit.

1. Zkusit jinou cestu

Cesty, které chodíme pravidelně, známe poslepu a dokážeme je projít automaticky bez přemýšlení. Stimulem pro náš mozek může být ovšem to, že k našemu cíli, kam míříme každý den, dojdeme jiným způsobem. Kromě toho, že cesta může být delší, může být zajímavější a přinese nové postřehy a dojmy. Nesmíme se ovšem zatoulat.

2. Čistit si zuby levou rukou

Při prvním pokusu může trochu pasty ukápnout vedle. Přesto čím častěji zkoušíme čistit si zuby druhou rukou, tím rychleji si na to náš mozek zvyká. Levorucí to pochopitelně budou zkoušet s pravou rukou.

3. Uvařit něco, co tu ještě nebylo

Většina z nás vaří stále stejná jídla. Proč nevyzkoušet nějaký nevyzkoušený recept? Nové chuťové vjemy díky novinkám v našem kuchyňském repertoáru stimulují smyslová centra v mozku.

4. Zkuste jít nakupovat bez papírku se seznamem věcí, které potřebujete koupit
Zapisujete si pravidelně, co chybí v lednici nebo doma v kuchyni? Zkuste jít nakoupit bez seznamu vypsaných věcí, které chcete nakoupit. Abyste si rozpomněli na to, co potřebujete koupit, postavte si  slovní můstek jako například: „Můj manžel chladí v lednici šampaňské a kaviár,“ když chcete koupit MLÉKO, MARMELÁDU, CHLÉB, VEJCE, LISTOVÉ TĚSTO, ŠUNKU A KEČUP.

5. Sprchovat se se zavřenýma očima

Děti si rády hrají na slepou bábu. Dospělí už méně, protože se bojí, že zakopnou. Když se sprchujete, zkuste zavřít obě oči a sahat po kohoutku a sprchovém gelu naslepo.

6. Nejprve do druhé nohavice

Procvičte koordinaci pohybů. Když si oblékáte kalhoty, vklouzněte nohou nejprve do té nohavice, kterou si normálně navlékáte jako druhou. Pro bezpečí se radši opřete o zeď, abyste neupadli.  Kdo se necítí příliš jistě na nohou, měl by se tohoto cvičení radši vzdát.

 

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..