Rozšířená realita pomáhá starším lidem proti osamělosti

Lis 15 2020

Osamělost starých lidí je rostoucí problém v mnoha evropských zemích, který zdůraznila navíc pandemie koronaviru. Jak s ní bojovat, může napovědět nová technologie, která znamená novou techniku komunikace.

Výzkumný tým Technické univerzity v německém Ilmenau pracuje na projektu, který umožňuje rozšířené vnímání reality (augmentovanou realita, AR) a komunikaci mezi lidmi, kteří nejsou v přímém fyzickém kontaktu, představuje  realističtěji. Jedná se vlastně o  vytvořený reálný obraz světa doplněný počítačem o vytvořené objekty. Má bojovat proti osamělosti hlavně u starších osamělých lidí.

Při použití technologie AR je například vyobrazena místnost, kde se nachází druhý člověk při hovoru dvou lidí.  Je přínosem hlavně pro lidi ve vyšším věku, kteří se cítí osamělí nebo pro ty, u kterých by skutečný přímý kontakt znamenal vážné zdravotní riziko. Prostřednictvím AR technologie může reálná představa telefonující osoby přispět k tomu, že de facto umožní fyzickou blízkost, kterou ve skutečnosti telefon ani videochat umožnit nemohou.

Použití AR může být pro staršího člověka určitou výzvou. Proto pracují zároveň výzkumné týmy na robotickém asistenčním systému, který při nošení a používání AR zároveň celý proces usnadňuje.

Reálně to vypadá asi tak. Uživatel má na hlavě připevněnou kameru a projektor a na očích počítačové brýle namísto displeje. Ukazováčky a palce na obou rukou má přelepené barevnou lepicí páskou. AR aplikace v připojeném tabletu detekuje právě ony barevné prsty a jejich gesta. Když vytvoří z prstů okénko, tak si scénu vyfotografuje a uloží na tablet. Pak přejde k bílé stěně, zapne projektor a nafocené obrázky si prohlíží na stěně. Pomocí barevných prstů fotkami virtuálně listuje, otáčí a zvětšuje přímo na stěně, podobně jako to jde na dotykové obrazovce tabletu.

 

 

Převzato z D. Ratgeber

 

Protiskluzová podložka do vany EHP-E-5081W

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.