Co můžeme očekávat od soukromých penzijních fondů?
Pro spoření na důchod do soukromého pilíře vzniknou nové penzijní společnosti. Tyto společnosti jednak vzniknou transformací ze současných penzijních fondů na straně jedné. Vzniknou ovšem také zcela nové soukromé penzijní společnosti. Budou prakticky obdobou investičních společností známých z kolektivního investování.
Všechny penzijní fondy nebo investiční společnosti, které budou spravovat tyto účty, budou muset uplatnit čtyři základní strategie. Podle toho budou existovat čtyři typy penzijních fondů: konzervativní, vyvážený, dynamický a fond státních dluhopisů.
Konzervativní fond bude investovat do státních dluhopisů států Evropské unie a jejich centrálních bank. Ovšem pouze do těch s vyšším ratingem. Bude představovat nejbezpečnější investici, která bude vhodná pro střadatele, kterým chybí do důchodu pouze pár let. Průměrný roční výnos dluhopisů byl kolem pěti procent za posledních deset let. Jeho výnos se očekává nad hranicí pěti procent do budoucna. Specialitou pak budou fondy, které budou investovat z 98 procent do českých dluhopisů a zbylá dvě procenta do dluhopisů České národní banky.
Chystá se také vyvážená varianta. Jednalo by se o jakýsi fond balancovaný, který by mohl investovat jak do státních dluhopisů, tak i dluhopisů firemních, které obecně poskytují střadatelům vyšší výnos. Procento akcií ze spravovaného majetku by představovalo asi čtyřicet procent. Dalším investičním instrumentem by v případě tohoto fondu mohly být například hypoteční zástavní listy.
Počítá se i s rizikovější variantou, která by měla přinést nejvyšší míru zhodnocení , a tou je akciový fond, jakožto dynamická varianta, který by investoval do firemních akcií. Míra zhodnocení za posledních 10 let se pohybuje v průměru okolo 9 procent ročně. Dynamické fondy by mohly z 80 procent spravovaného majetku investovat právě do akcií. Dále by měly mít povoleno investovat také do cenných papírů, které vydávají takzvané Speciální fondy, jež nesplňují požadavky práva Evropské unie. Zde se očekávají nejvyšší výnosy, ale samozřejmě také nejvyšší míry rizika.
Peníze bude možné mezi fondy přesouvat
Naspořené částky by se mohly přesouvat mezi různými typy fondů. V době, kdy ekonomika vzkvétá je výhodnější ukládat své peníze do akciových fondů. V době, kdy se stát dostává do deficitů, je výhodné investovat do státních dluhopisů. Stát musí platit vysoké úroky ze svých dluhů a výnosnost dluhopisů tak stoupá.
Jaká bude výše poplatků?
Toto je zatím stále ve fázi konzultací. Nabízí se čtyři varianty. Výše poplatku by se jednak odvíjela od výnosu fondu, podle jednorázově investované částky, podle objemu spravovaných aktiv nebo kombinací těchto způsobů. Nejvíce by klienti zaplatili na poplatcích u fondů investujících převážně do akcií, což je nejpracnější z hlediska hlídání samotné investice.
Čím nižší budou poplatky za správu investovaných peněz, tím by měly být fondy přitažlivější. Samotná výše poplatku může dost výrazně ovlivnit výnos a tedy částku, kterou by si střadatel na soukromém penzijním účtu naspořil.
Pokud by například platil poplatek 1,3 procenta za správu peněz v dynamickém fondu, při platu 17 tisíc korun měsíčně by naspořil za 40 let 1,8 milionu korun. Pokud by ovšem peníze zhodnocoval sám bez poplatku, naspořil by 2,46 milionu korun.
Comments
Leave your comment