Díky telemedicíně si chronicky nemocný pacient monitoruje svůj zdravotní stav sám
Telemedicína (v angličtině často označováná jako telehealth) představuje konzistenstní a přesné monitorování životních funkcí a příznaků onemocnění u pacienta prostřednictvím elektronických zařízení, které má pacient u sebe doma.
Zařízení se pacientovi samo ohlásí. Pacient si na monitoru zařízení přečte pár otázek týkající se jeho zdravotního stavu, které následně musí zodpovědět. Tato informace je přenášena zdravotnickému personálu, například zdravotní sestře v ambulanci internisty. Sestra informuje ošetřujícího lékaře, internistu pouze v případě, že na dálku od pacienta získané naměřené hodnoty jsou mimo požadované rozmezí.
Britská společnost Tunstall je světovým lídrem v oblasti telemedicíny. Na své náklady realizovala společnost velké množství studií na území Anglie, které prokázaly, že monitoring tělesných funkcí chronicky nemocných pacientů doma ušetří náklady na zdravotní péči. Týká se to především snížení počtu akutních příjmů do nemocnice a dnů strávených v hospitalizaci.
Zjednoduše lze říci, že telemedicína pomáhá chronicky nemocným pacientům samostatně sledovat svůj zdravotní stav, zároveň také snižuje tlak na zdravotní systém. V neposlední řadě šetří čas lékařům i zdravotnickému personálu. Životně důležité vitální funkce pacienta jsou přitom stále pod kontrolou.
Jedním z příkladů pozitivního vlivu zavedení telesystému bylo zlepšení adherence k léčbě....
V roce 2008 proběhla pilotní studie u 50 pacientů, kteří používali doma zařízení mymedic od společnosti Tunstall. Tři čtvrtiny pacientů trpělo chronickou bronchopulmonální chorobou, ostatní pacienti se dlouhodobě léčili na srdeční selhání nebo cukrovku. Zařízení mymedic měli pacienti doma ponechány tři měsíce. Každý den pacienti díky šikovnému zařízení mymedic zaznamenali vlastní váhu, krevní tlak, puls, hladinu krevního cukru a odpověděli na dotazy v souvislosti s příznaky nemoci. Systém mymedic přenesl data na počítač zdravotní sestry. Pokud nebyly údaje načteny nebo vznikla chyba v přenosu dat, bylo vysláno upozornění. To i v případě, že naměřené parametry byly mimo vymezené rozmezí.
Za všechny můžeme uvést příklad osmdesátiletého Freda, který se zúčastnil výše jmenované studie. Fred se léčí se srdečním selháním a CHOPN. Byl pravidelně příjímán do nemocnice kvůli akutním exacerbacím onemocnění, kdy došlo ke zhoršení stavu. Jeho praktický lékař vyhodnotil, že tato zhoršení zapříčinila nedostatečná compliance neboli adherence k předepsané léčbě, tedy nedodržování užívání předepsaných léků. Fred souhlasil se zapojením do telemedicínské studie. Zjistilo se, že Fred užíval léky méně, než měl a dávkování léčiv bylo nedostatečné. Telesystém pomohl Fredovi léky užívat správně. Během studie se u Freda nevyskytla žádná další exacerbace. Zdravotní stav nevyvolal potřebu akutního příjmu do nemocnice.
In Same Category
- Telemedicína znamená nejen pomoc při chronických nemocech
- Telemedicína mění vztah mezi pacientem a lékařem
- Selfmonitoring není pojem z manažerské příručky
- Telemedicína neboli medicína na dálku pomáhá lépe zvládat vlastní onemocnění...
- Praktické zkušenosti s programem telemedicíny z pohledu zdravotní sestry
Comments
Leave your comment