Jak pečovat o šedivějící vlasy
Čím starší je člověk, tím více má šedivých vlasů má a samotné vlasy jsou více šedé. Každý by si měl rozhodnout, zda mu šedivé vlasy vadí nebo ne, zdali se ve svém věku na šedivé vlasy na hlavě cítí nebo ne. Pokud jste se rozhodli, že ne, přinášíme právě pro vás pár tipů.
Okamžik, kdy se na hlavě objeví první šedivé vlasy a jak rychle získají převahu, je u každého velmi individuální. Podle dermatologů je zcela normální, že člověk od čtyřicítky začne šedivět, protože aktivita melanocytů začne klesat. Melanocyty jsou buňky nacházející se v kořínku, které produkují barvivo melanin, pigment zodpovědný za zbarvení vlasů a kůže. Proč někdo barvu vlasů ztrácí dříve a jiný později, má velmi rozdílné příčiny. Značnou roli hraje při šedivění vlasů genetická predispozice. Dalšími faktory jsou defekty genů, chudokrevnost, hormonální poruchy, poruchy metabolismu vitamínů a minerálů, stejně jako těžká posttraumatická zátěž.
Vlasy zbělají a ztenčí se
Abychom si proces šedivění vlasů popsali přesně, je potřeba uvést, že vlasy nejsou šedivé, ale jsou bílé.
Šediny jsou pouze optický klam. Ztráta zbarvení totiž neprobíhá v každém vlasu stejně, takže některé vlasy již pigment ztratily, některé ne. Šedivé vlasy jsou tak vlastně směsicí bílých vlasů a vlasů, které ještě neztratily pigment. Taková směs složená z bílých a pigmentovaných vlasů vytváří dojem celkového šedivého zbarvení vlasů.
Změna vlasu se netýká pouze barvy, mění se i struktura vlasu. Vlasový folikul ve stáří přestane stavět silný mladý vlas do délky. Keratin, je molekula, která je zodpovědná za pevnost a tloušťku vlasu. Ve stáří ho ubývá. Vlas už není tak silný a pevný.
Muži šedivějí, ženy se barví
Zkušená kadeřnice Šárka z Domažlic nám potvrzuje, že šedivé vlasy jsou také pro její zákazníky citlivé téma. Mnohé dámy jsou toho názoru, že šedivé vlasy jim dávají starší vzhled. Jeden průzkum dospěl k závěru, že vlasy si barví pouze 1,6 procent mužů, naproti tomu až 41,4 procent žen. Nejoblíbenější barvou je blond, následovaná hnědými tóny, červenou a černou.
Tónování nebo barvení vlasů?
Pro výběr správné barvy je důležité, jak vysoko je šedivý vlas na hlavě. Až 30 procent šedin může člověk obalit tónovacím tužidlem. Tužidlo obalí vlas pigmentem pouze v jeho šupinaté povrchové vrstvě. Po několika mytích se opět pigment z vlasů ztrácí. Výhodou je, že vlasy nepodléhají odrůstání, které zešediví, jako je tomu u hloubkového barvení. Změna barvy vlasy je zde velmi rychlá. Pokud je proporce šediny více než 30 procent, měl by člověk sáhnout po barvě, protože ta jediná garantuje spolehlivý pokryv šedin.
Alergie je problém u barvení, nikoliv u odbarvování
Kdo si své vlasy pravidelně barví, měl by dbát na pár pravidel, aby své vlasy a pokožku nezatěžoval barvou přehnaně. Většina barev obsahuje silné chemické látky jako amoniak a peroxid vodíku. Kůže v mnoha případech reaguje podrážděním nebo se může na kůži objevit kontaktní ekzém. Právě u tmavých vlasů se objevují alergické reakce častěji. Při jejich barvení dochází k oxidaci a jejich změně, ale většinou ne úplně, takže zbytek odpadních látek zůstává na pokožce. Prostřednictvím chemických interakcí s buňkami kůže dochází k jejímu podráždění. Odbarvování sice namáhá vlas trvale, je ovšem z pohledu alergie méně choulostivé než barvení vlasů na tmavo. Při odbarvování jsou barevné pigmenty odbourávány a oxidovány. Tento proces nemá téměř žádný alergický potenciál.
Určité látky by se v barvách na vlasy neměly vůbec vyskytovat. Nejčastějšími alergeny v oblasti pokožky hlavy jsou tmavé barvící přídatné látky para-phenylendiamin a 2,5-toluylendiamin.
Autor: REDAKCE
Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů
info@penzista.net
Comments
Leave your comment