Opt-out by se měl vyplatit
Opt-out neboli vystoupení ze státního průběžného důchodového systému a spoření na účtech soukromých penzijních fondů by se mělo vyplatit v zajímavém zhodnocení naspořených peněz. Podmínkou by ale mělo být ukládání do fondů s dynamickou strategií, které budou investovat uložené částky do firemních akcií. Tam se očekává zhodnocení nejvyšší. Odhadem pět až osm procent ročně. Zaměstnanec s platem 40 tisíc korun měsíčně by si tak mohl přilepšit na důchod až o 10 tisíc korun navíc.
Spoření do soukromého pilíře při mzdě 30 tisíc korun za měsíc by vyneslo přilepšení na důchod asi kolem 7 000 Kč. Spoření s dynamickou strategií se tedy vyplatí, i když stát chce snížit všem, kteří by si spořili v soukromých penzijních fondech, státní důchod o 15 procent. Cenou za atraktivní zhodnocení ročně je i vyšší riziko. Některé akciové společnosti mohou zkrachovat. Znehodnocení akcií může postihnout i společnosti z některých ekonomicky úspěšných zemí.
Konzervativní strategie se vyplatí při mzdě až nad 20 tisíc
Při pravidelné úložce na soukromé fondy u měsíčního platu do 20 000 Kč se nebude vyplácet vyvádět část pojištění do fondů, které používají konzervativní strategie neboli investují do dluhopisů zahraničních nebo českých. Ačkoli se jeví tyto investice jako bezpečné, i zde je riziko že investor může přijít o naspořené peníze. A to v případě bankrotů zemí, jako tomu bylo nedávno v případě Islandu nebo Řecka. Tyto dluhopisy by se odhadem zhodnotily asi o 2 až 3 procenta ročně. Příjmy z dluhopisových fondů by pokryla ztráta, která by vznikla snížením státní penze o 15 procent.
Výše penze po vyvedení tří procent ze sociálního pojištění do soukromého penzijního fondu s dynamickou strategií (opt-out)
Comments
Leave your comment