Roboti – znamenají budoucnost sociální péče?
Testovací provoz v domově pro seniory
Ve Fraunhoferově institutu výrobní techniky a automatizace v německém Stuttgartu se zabývají řešením sociální péče pomocí elektroniky už od pozdních 90. let minulého století. K předním projektům patří podle slov vedoucí inženýrky profesorky Birgit Grafové robot, který už bravurně absolvoval první testovací provoz v jednom domově pro seniory. Jedná se o sloupek na kolech vybavený ocelovou paží, která visí z hadice. Jedná se o jakéhosi umělého komorníka, který lidem rozváží svačinu, nápoje nebo časopisy. Při obsluhování působí na obyvatele domova velmi příjemně a přátelsky. Hovoří s nimi prostřednictvím obrazovky.
Roboti působící mateřsky mají přednost
Robot profesorky Grafové měří asi jeden a půl metru. Větší by ani neměl být, aby nevyvolával nežádoucí strach. Profesorka informatiky Grafová hovoří o tom, jak musí takový robot vypadat, aby ho starší člověk přijal jako přítele a pomocníka. Podle Grafové očekávají senioři v řeči, která je k nim adresována, určitou formální zdvořilost. Pro robota zvolila jméno Anna. Ze závěrů studií ví, že mateřsky působící roboti jsou upřednostňováni. Uplatňuje se zde i stereotyp, že péče je přednostně ženskou záležitostí. Robot by měl mít oči a mimiku. V žádném případě ale nesmí být v obličeji příliš podobný člověku, jinak působí děsivě.
Výše popsaná kritéria splňuje robot z France. Mohl by pocházet z filmu o Mickey Mouseovi. Seniorům, kteří žijí osamoceně, slouží jako věrný společník. Pamatuje si, kdy starší klienti užívají léky nebo je dokáže doprovázet na procházce. Prostřednictvím kamery dokáže číst náladu svého majitele a dokáže na ni reagovat.
Filmy rozhodují o tom, jak sami roboty vnímáme
Podle průzkumu společnosti GfK vnímá téměř 64 procent lidí starších 60 let používání robotů v péči o lidi jako nedůstojné. U lidí mladších 30 let je to 46 procent. Obraz o robotech je totiž utvářen jejich charakteristikou z různých filmů, kde jsou roboti vykreslování hlavně jako nepřátelské bytosti. Pokud však starší lidé jednou začnou robota vnímat pozitivně, rychle pak mění názor.
Pro výzkumníky je překvapivé, že i pacienti s demencí mohou snadno získat důvěru v pomocníky s elektronickým mozkem. Birgit Grafová proto má jedno vysvětlení. Roboti zůstávají stále přátelští a trpěliví a je jim jedno koho před sebou mají a na koho se právě obracejí. Kromě toho nevzbuzují dojem, že chtějí svůj protějšek dirigovat.
Vykonat příliš mnoho úkolů je však pro elektronické pomocníky už velmi náročné
Technici jsou si ovšem vědomi limitů. Robot, který by umýval nádobí je stále ještě něco nemyslitelného. Velmi komplikovaný by byl pro něj úkol, starat se komplexně o člověka. Mnohem náročnější než svařování dílů karosérie auta na výrobní lince, což dnes většina robotů už zvládá. Navíc musí být na takové zařízení, které pečuje o nemocné, stoprocentní spolehnutí.
Zpracováno podle S. Ratgeber
info@penzista.net
Comments
Leave your comment