Robotické přístroje jako pomocníci v ošetřovatelské péči
Jejím tuleň Paro. Výsledky interakce mezi lidmi postiženými především Alzheimerovou chorobou a těmito robotickými bytostmi jsou ve světě velmi příznivé. Práce a "kamarádění se" s robotem dokáže u takto postižených lidí navodit neuronovou aktivitu v místech, kde předtím vymizela. Přečtěte si o dalších zkutečnostech s těmito roztomilými přístroji ve světě.
Robotická zvířátka a přístroje v sociální péči
Stále více lidí v pokročilém věku je odkázáno na pomoc druhých osob. V nedávné minulosti byli sestaveni roboti, kteří byli vyvinuti speciálně pro péči o pacienty s demencí. Mezi ně patří robot Robbe Paro. Dokáže například nabídnout sklenici vody a vybídne vás navíc větou, že doušek vody přece nemůže uškodit.
Pomáhá pacientům s demencí
Robbe Paro je plyšové zvířátko sloužící k terapeutickým účelům. Umí pískat, má velké tmavé oči a je potažený hebkou bílou umělou srstí. Je veliké a těžké jako malé dítě. Měří 57 cm a váží 2,7 kg. Při plném provozu vydrží Robbe Paro fungovat díky baterii 1-2 hodiny. Chová se jako domácí zvíře a je proto vhodný tam, kde jsou domácí zvířata zakázána. Například v nemocnicích nebo v domovech pro seniory. Robbe Paro byl nejlépe za tímto účelem testován v Japonsku, kde byl sestrojen. Nemocní pacienti v domovech seniorů často prosedí před televizní obrazovkou nebo civí do prázdna. Paro je údajně schopný vyvést tyto pacienty z jejich pohrouženosti. Díky interakci s umělým domácím mazlíčkem se u starších lidí odbourává stres a strach a současně je podníceno sociální chování. Objevitel Para Takanori Shibata vybavil svého robota pěti senzory na světlo, hluk, teplo a na dotek. Mikrofony a čipy, kterými je Paro vybaven mohou rozlišit až padesát hlasů. S tím může konkurovat ošetřovatelskému personálu. Cena plyšového robota je kolem 2900 EUR (cca 78 tisíc korun) včetně údržby a tříleté záruky.
Umí ušetřit čas personálu ošetřovatelů
Care-O-bot byl testován poprvé v domově pro seniory ve Stuttgartu. Cílem bylo zjistit, v kterých oblastech by mohli být roboti užiteční v domově pro seniory a jak na ně lidé reagují. Jak vysvětluje Birgit Grafová z IPA institutu ve Stuttgartu. Většina obyvatel a personálu v domově uvítala robota jako příjemného společníka. Care-O-bot má schopnost se autonomně chovat v interiéru. Sám se vyhne překážkám. Seniorům v domově pomáhal při chůzi a jiném pohybu. Z toho důvodu mohou tito roboti představovat vítanou pomoc ošetřovatelům, kteří se mohou více věnovat samotným osobám. Statistiky hovoří o tom, že se v roce 2050 počet osob, které budou potřebovat péči ostatních osob zdvojnásobí ve srovnání s rokem 2007. S tím souvisí i zvýšená poptávka po ošetřovatelském personálu. Inteligentní přístroje by mohli po nich část práce převzít. Care-O-bot ovšem pomocníkem příliš není. Umí sám naplnit sklenici vodou a podat osobám v okolí, nicméně obyvatelům domova více nepřinese. Je na to příliš pomalý. Jeho robotický kolega CASERO je zřetelně užitečnější a je schopen odtáhnout pytel s čistými prostěradly z prádelny do skladu. Velký je asi jako nákupní vozík, nemá končetiny ani tvář. Kamery, kterými je vybaven, mu umožňují lehce se orientovat v prostoru. Unese až sto kilo. Přes bezdrátové připojení k internetu umí spustit pohyb pohyblivých schodů nebo se přemístí na jiné patro v budově.
Roboti, kteří vysávají podlahy a čistí okna
Osoby, které žijí sami, ovšem s omezenou soběstačností, mohou do budoucna využívat elektronická zařízení, která za ně provedou menší práce v domácnosti. A tím dovolí svým majitelům bydlet samostatně. Už dnes existuje vysavač, který vám beze všeho vysaje bez vašeho zásahu vlastní byt. Již za několik málo let budou moci převzít roboti další domácí práce a úkoly. Například vyčistí okna, přemístí nádobí z horních regálů v kuchyni na požadované místo atd. Rodinní příslušníci jsou schopni zvenku vidět, zda je vše v pořádku, a některé činnosti mohou na dálku řídit.
Jaká jsou úskalí robotů v péči
Přejí si vůbec lidé roboty jako pomocníky pro vlastní život? Výzkum v německých domovech pro seniory ukázal, že 46 procent seniorů se přimlouvá za to, že ano. Ovšem 40 procent roboty jako pomocníky v péči odmítá. Často bývá důvodem k odmítání robotů v domácí péči strach před tím, že nemůže sdílet vlastní pocity člověka, není zkrátka z masa a kostí. Roboti jsou jako pomocníci používáni v místech, kde nepředstavuje stáří žádnou hodnotu. Roboti si s vámi nepopovídají o počasí nebo vám nepřinesou útěchu, když to budete potřebovat. Odborníci jsou v nasazení robotů do sociální péče v budoucnu skeptičtí, neboť blízkost spřízněné lidské duše je v péči o seniory v domovech velmi důležitá. Zde zůstanou lidé nezastupitelní.
Autor: REDAKCE
Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů
info@penzista.net
Comments
Leave your comment