Sněmovna podpořila první krok k zrušení druhého penzijního pilíře
Sněmovna dnes podpořila navzdory odporu pravicové opozice první krok k plánovanému zrušení druhého důchodového pilíře. K posouzení rozpočtovému výboru poslala vládní novelu, která zamezí vstupu nových klientů do penzijních fondů.
Dobrovolný pilíř spočívá v tom, že lidé si mohou převést tři procenta odvodů z průběžného státního systému do vlastního spoření u penzijních společností. Další dvě procenta musí přidat ze svého.
Kluby TOP 09 a Starostů a ODS, jejichž kabinet v minulosti druhý pilíř zavedl, zablokovaly možnost zrychleného schválení normy už v úvodním kole. ODS ale neuspěla s návrhem na její zamítnutí a TOP 09 s žádostí o odročení projednávání důchodové novely do doby, než vláda předloží koncepci penzí. Debata trvala asi 2,5 hodiny.
Předseda ODS Petr Fiala kritizoval vládu za to, že nepředkládá žádné jiné řešení penzí. "Pokládám to za mimořádně neodpovědné," uvedl. Předseda poslanců TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek podotkl, že státní systém důchodů je dlouhodobě schodkový. Kroky kabinetu povedou podle něho k tomu, že u penzí převáží princip rovnostářství nad principem zásluhovosti. "Nepřicházíte vůbec s žádným jiným nápadem, jak posílit princip zásluhovosti," řekl bývalý ministr financí na adresu nynějšího kabinetu.
Naopak předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura označil druhý pilíř za privatizaci důchodového systému. "Za důchody musí ručit stát," soudí.
Zavedení druhého pilíře v minulosti ostře kritizovaly ČSSD a KSČM, podle nichž oslabuje průběžný státní pilíř. Sociální demokraté už tehdy avizovali, že až budou ve vládě, druhý pilíř zruší. Podle šéfa sněmovního rozpočtového výboru Václava Votavy (ČSSD) nemá smysl. Komunista Jiří Dolejš podotkl, že současní klienti tedy museli vědět, jak projekt dopadne. Zrušen má být podle vládních plánů k příštímu roku, účastníků je přes 83.000.
Nynější novelu vláda zdůvodňuje tím, že se sníží administrativní nároky na vypořádání peněz klientů fondů. Nebude taky růst objem peněz, které by v souvislosti s případným vstupem dalších lidí do druhého pilíře nebyly odvedeny do státního rozpočtu.
Nynější klienti druhého pilíře se budou moci v souvislosti s jeho zrušením rozhodnout, zda budou chtít naspořené peníze dostat v hotovosti poštou, převést na svůj účet, nebo do třetího pilíře, tedy do vlastního doplňkového penzijního spoření. Od začátku roku 2013 do konce loňska šlo do fondů místo do státního systému celkem zhruba 1,5 miliardy korun, stojí v důvodové zprávě.
Předloha taky ruší povinnost fondů získat do dvou let od udělení povolení nejméně 50.000 klientů, podmínka podle vlády kvůli jejich rušení ztrácí význam. Původní norma předpokládá, že fond, který by nedosáhl stanoveného počtu účastníků, by musel být převeden pod jinou penzijní společnost. Nyní nesplňuje tuto podmínku žádný z fondů.
Norma také fondům prodlouží možnost investovat konzervativně i v případech, že tak podle stanov nejsou zaměřeny. Změna má podle důvodové zprávy ochránit peníze klientů před možným kolísáním hodnoty majetku v důchodových fondech.
Rozpočtový výbor bude mít na posouzení předlohy 30 dnů, tedy polovinu obvyklé doby.
Comments
Leave your comment