Telemedicína mění vztah mezi pacientem a lékařem
Diabetes představuje rizikový faktor pro spoustu dalších civilizačních onemocnění. Telemedicína se slibně rozvíjí i v této oblasti. Mění doslova vztah a kontakt mezi pacientem a lékařem. Konzultace nad skenem mozku po telefonu
Při cévní mozkové příhodě se počítá každá minuta. Jen při rychlém a cíleném zákroku má pacient šanci se znovu uzdravit. Navíc ne každá nemocnice disponuje speciální jednotkou pro pacienty s CMP (cévní mozkovou příhodou).
Pilotní projekty pro telemedicínu
TEMPiS je pouze jeden z bezpočtu telemedicínských projektů, které zatím běží v Německu. Je to pestrá směs jednotlivých iniciativ, od lékařsky vedeného hubnutí až po sledování pacientů se srdeční slabostí. To nabízí v Německu už větší počet center.
TEMPiS představuje více než 6000 pacientů postižených mozkovou mrtvicí. V síti je dnes 15 nemocnic. Lékaři v
regionálních nemocnicích zapojených v této síti mohou kontaktovat špičkové odborníky na CMP v Mnichově nebo na univerzitě v Řezně, a to 24 hodin denně. Systém zahrnuje obousměrné video konference a CT přenos. Snímky z CT nebo MR jsou přenášeny během několika sekund. Expert se může podívat přímo na pacienta, mluví přímo s ním a vyšetřuje pacienta s pomocí místního lékaře. Během několika minut může expert rozhodnout, zda je či není indikována léčba trombolýzou. Od roku 2003 proběhlo více než 21000 telekonzultací, z toho 1800 pacientů podstoupilo trombolýzu (rozpuštění krevní sraženiny, která je příčinou cévní mozkové příhody). Pozn. údaje jsou zaznamenány od července 2010.
Příkladem projektu pro diabetiky je projekt S-T-A-R-T, který byl zaveden na univerzitě v Drážďanech. Je podporován jedním z výrobců zdravotnických technologií. Diabetici, kteří se účastní tohoto projektu, dostávají pera s inzulínem a glukometry. Aplikované množství inzulínu a změřené hodnoty cukru v krvi se mohou přenášet přímo na displej digitální pacientské karty.
S-T-A-R-T znamená lepší hodnoty cukru v krvi
V tomto projektu se shromažďují údaje, na které se mohou podívat zúčastnění lékaři. Lékaři hovoří s pacienty po telefonu. Nakonec se mohou rozhodnout o úpravě léčby. O tom, že tento projekt skutečně funguje, svědčí i první výsledky. Účastníkům projektu se zlepšily při telemedicínské léčbě dlouhodobě hodnoty cukru vyjádřené jako hladina glykovaného hemoglobinu (HbA1c).
Hodně nezodpovězených otázek
Telemedicína má v Německu u spolkové vlády zelenou. Jeden z hlavních důvodů jsou řídce osídlené regiony, které mají omezený přístup k lékaři nebo nemocnice jsou příliš daleko. A ukazuje se, že nedostatek jak praktických lékařů, tak i specialistů na mnoha místech roste.
I bez domácí návštěvy je lékař pacientovi blízko
Dalším významným projektem je PädExpert. Pomáhá domácím lékařům, kteří léčí děti s astmatem, revmatem nebo vzácnými nemocemi, a potřebují přitom radu lékaře specialisty. Dr. Siegfried Jedamzik z Ingolstadtu založil iniciativu Bayerische TelemedAllianz. Je si však vědom i problémů, které může telemedicína přinášet. Jsou to především právní problémy. Dosud není přesně vyjasněno, kdo ručí za chybu, která může vzniknout následkem právě telemedicínského léčení. Také není jasné, kterému pacientovi jde platba od zdravotní pojišťovny. Některé telemedicínské projekty jsou omezeně propláceny ze zdravotního pojištění. V některých případech musí pacient náklady přenést na svá bedra, pokud se chtějí na projektu podílet.
I tak je doktor Jedamzik přesvědčen, že telemedicína se bude v Německu dále rozvíjet a stane se pevnou součástí zdravotnické péče. Výhody jsou totiž zcela přesvědčivé.
In Same Category
- Telemedicína znamená nejen pomoc při chronických nemocech
- Selfmonitoring není pojem z manažerské příručky
- Telemedicína neboli medicína na dálku pomáhá lépe zvládat vlastní onemocnění...
- Praktické zkušenosti s programem telemedicíny z pohledu zdravotní sestry
- Na kontrolu k lékaři? Telemedicína se postará doma…
Comments
Leave your comment