Telemedicína neboli medicína na dálku pomáhá lépe zvládat vlastní onemocnění...
Náklady na léčbu pacientů s chronickým onemocněním mají rostoucí tendenci. S tím souvisí i stoupající délka života díky intenzívnímu medicínskému pokroku. Tak například v roce 2010 publikované výsledky farmakoekonomické studie BURDEN z ČR prokázaly, že celkové náklady za 6 měsíců na pacienta s CHOPN neboli chronickou obstrukční bronchopulmonální neomocí, stadia II-IV s jednou exacerbací činí 98 701 Kč, kdežto náklady na pacienta bez exacerbace činí 40 036 Kč. Snížení nákladů na léčbu chronicky nemocných může vést skrze pravidelné a časté monitorování důležitých životních funkcí pacientů. Předpokládá se, že monitoring výrazně omezí výskyt exacerbací onemocnění, počet akutních nemocničních příjmů a následně počet dnů strávených v nemocnici. Výsledkem sledování může být redukce nákladů na chronického pacienta a tudíž zvýšená efektivita léčby.
Životní funkce pacienta jsou doma pod trvalou kontrolou
[caption id="attachment_4950" align="alignright" width="300"] Trvalý monitoring umožňuje přesné získání dat[/caption]Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout je pravidelné sledování určitých klinických parametrů, a to každý den. Naměřená data jsou na dálku zasílána vyškolenému zdravotnickému personálu. V angličtině se používá termín „telehealth“. My se spokojíme s jednoduchým slovem telemedicína, která je definována jako konzistentní a přesné monitorování životně důležitých parametrů při použití technologií přímo v domově pacienta.
Reklama
Jedna z prvních studií, která si dala za cíl vyhodnotit ekonomický přínos telemedicíny byla uspořádána ve Velké Británii, ve městě Bridlington v roce 2008. Během 13 měsíců bylo instalováno do domácností chronicky nemocných pacientů 282 zařízení společnosti Tunstall s názvem mymedic. Do studie byli rekrutováni pacienti s diagnózou chronické obstrukční bronchopulmonální nemoci (73 %), chronického selhávání srdce (18 %) a malý počet pacientů s diabetes mellitus II. typu. Instalace zařízení byla plánována na tři měsíce s možností prodloužení na základě úvodního klinického vyhodnocení.
84 % účastníků studie souhlasilo, že medicína na dálku jim přinesla pocit bezpečí
Pacienti splňující kritéria pro vstup do studie byli požádáni zapisovat pět dní v týdnů životně důležité funkce – váhu, krevní tlak, pulsovou frekvenci a hladinu krevního cukru. Dále pacienti odpovídali na otázky týkající se příznaků jejich nemoci. Soubor informací byl následně zaslán systémem mymedic na centrální zabezpečené úložiště dat a mohl být sledován klinickým monitorem. Software zařízení spustil alarm v případě technické chyby, například pokud systém neobdržel data od pacientů, nebo pokud naměřené hodnoty byly mimo předdefinované rozmezí. Hlavní operátor studie v takovém případě referoval o klinických aspektech vyškoleným sestrám.
Studie přinesla pozoruhodné závěry z pohledu samotného pacienta:
84 % pacientů souhlasilo na konci studie, že medicína na dálku jim přinesla lepší pocit bezpečí
89 % pacientů souhlasilo, že jim systém mymedic pomohl zvládat vlastní zdraví
84 % pacientů souhlasilo, že jim medicína na dálku zlepšila povědomí o vlastní nemoci.
Autor: -jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů info@penzista.net
Comments
Leave your comment