Umíte pomoci imobilnímu člověku v domácí péči? Zvedání na lůžku
Kdo pečuje doma nebo v instituci o imobilního nemocného člověka, dává svému tělu hodně zabrat. Článek je o tom, jak člověk šetří vlastní síly a tělo a zároveň dokáže efektivně manipulovat s imobilním člověkem respektive příbuzným. Mnohdy se stává, že to rupne, protože člověk se vláčí a strhá se. Je to jako kdyby doslova vláčel těžký pytel brambor.
Takovou zátěž nemůže nikdo vydržet příliš dlouho. Především proto, když se člověk sám už počítá ke generaci 50+. Potíže se zády a bolesti kloubů jsou přitom nejčastější tělesné potíže u lidí, kteří pečují o příbuzného nemocného ve starším věku.
Že to jde i jinak, se může člověk naučit a odkoukat od profíků. Jak upozorňuje Anja Hirschová z geriatrické kliniky v Mnichově. Zvedání a nošení nahrazuje vedení a šoupání. Anja sama jako profesionál vyučuje rodinné příslušníky správnou manipulaci s nepohyblivými příbuznými. Nejvíce šetrné manipulace je přitom u lidí postižených Parkinsonovou chorobou nebo po cévní mozkové příhodě.
Jaká je pomoc, když nemocný sklouzne na lůžku směrem dolů a jak ho posadit nahoru
Váš nemocný uchopí levou rukou záhlaví a ohne v koleni levou nohu. Svoji levou rukou držíte hřbet nohy nemocného, a tím mu ohnuté koleno zafixujete. Následně posunujte pravou ruku pod sedací kostí pacienti (pod hýžděmi). Tak se mu podaří snadněji dostat na lůžku směrem nahoru k hlavovému čelu lůžka. To samé provedeme i s druhou půlkou těla pacienta. Viz obrázek č. 1.
[caption id="attachment_11652" align="alignleft" width="563"] Obrázek č. 1[/caption]In Same Category
- Jak zvládnout situace, když onemocní váš blízký
- Při posuzování stupně závislosti osoby se hodnotí schopnost zvládat různé základní životní potřeby
- Lidem pečujícím o nemocné blízké hrozí vyhoření
- Špatně se o tom mluví, ale při péči o své příbuzné se neubráníme znechucení. Jak ho zvládat?
- Co pomáhá proti dekubitům
Comments
Leave your comment