Češi jsou za vstupné na památky ochotni zaplatit do dvoustovky. V žebříčku popularity pak vede zámek v Hluboké nad Vltavou

Zář 06 2017

100 až 199 korun. Taková je výše vstupného, kterou je většina Čechů ochotná zaplatit za lístek na hrad, zámek nebo jinou památku v tuzemsku. Už tento čtvrtek na ně však mohou vyrazit zdarma, blíží se totiž každoroční Den otevřených dveří památek České republiky. Přes tradičně silné léto, kdy památky navštěvuje nejvíce lidí (78 %), se tak jedná o jednu z posledních příležitostí, kdy lze navštívit české pamětihodnosti před příchodem podzimu. O zvycích Čechů při navštěvování památek poskytla data z průzkumu agentura NMS Market Research.

„Při návštěvě českých památek dáváme přednost letním měsícům (78 %). Druhé nejsilnější období je jaro, kdy IMAG2060některou z českých pamětihodností navštíví 54 % dotazovaných. Na podzim, před uzavřením většiny památek před zimní sezonou, je navštěvuje polovina všech respondentů (50 %),“ uvedl k výsledkům průzkumu Kamil Kunc, Client Service Manager agentury NMS Market Research. V zimě pak chodí za historií jen 9 % z nás a pouze 8 % Čechů nenavštěvuje památky vůbec.
Důležitým aspektem kdy, kam a jak často vyrazit, je samozřejmě vstupné. Do stokoruny by za vstup na zámek či hrad zaplatilo celkem 39 % lidí, do dvoustovky pak bezmála polovina z nás (45 %). Víc jak dvě stě korun je pak ochotno zaplatit jen nepatrně Čechů. U rozhleden a památníků je 43 % lidí připraveno za lístek dát do padesáti koruny,  46 % z nás pak do stovky.

Den otevřených dveří památek ČR, který tradičně připadá na 7. září, pak dává možnost navštívit významné pamětihodnosti na celém území republiky zcela zdarma. Tohoto dne využívají zejména školy, připadá totiž na pracovní den. Zoufat ale nemusí ani rodiny s dětmi, některé z památek otevřou své brány zdarma
i o víkendu.

Výlet na hrad či zámek láká častěji muže   

Češi přitom své památky navštěvují poměrně často, jednou za čtvrt roku za některou z nich vyjede čtvrtina respondentů (25 %), stejné číslo se objevuje i u jedné návštěvy za půl rok. Nejvíce z nás (30 %) navštíví jednu památku za celou sezonu. Podle dostupných dat za tuzemskými pamětihodnostmi jezdí častěji muži, více než jednu památku za rok navštíví 67 % mužů, žen jen 56 %.

Z vybraných možností se mezi nejnavštěvovanější památky v létě zařadily ty pražské, následované zámkem v Lednici a hradem Karlštejn. Dále letos u turistů uspěl zámek v Hluboké nad Vltavou, českokrumlovský zámek, město Tábor, hrad Loket, Kost, Bouzov, město České Budějovice, Kutná Hora a hrad Pernštějn.

A kterou z vybraných pamětihodností považují Češi za tu vůbec nejkrásnější? V žebříčku vede zámek v Hluboké nad Vltavou (11 %), v těsném závěsu za ním hrad Karlštejn (10 %), Praha a její památky zabírají společně s lednickým zámkem pomyslné třetí místo (8 %). Dále pak respondenti oceňují krásy Českého Krumlova, hradu Bouzov, Kost a Pernštejn.

 

 

Kontakt:

Kamil Kunc, Client Service Manager

(e) kamil.kunc@nms.cz

(m) 777 825 723

 

 

 

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/penzista.net/wp-includes/comment.php on line 981
Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..