Cestování na místa silně spjatá s minulostí

Čvn 08 2018

Zážitky z naší minulosti nebo oblíbení lidé jsou často svázáni s nějakým konkrétním místem. Takováto místa nám často pomáhají poznat naši vlastní minulost, své vlastní kořeny. Pokud máte silnou vazbu na nějaké místo na mapě, kde jste prožili kus svého života už před dlouhou dobou, vzniká tato vazba především kvůli vzpomínkám na konkrétní lidi nebo prožitky a události z minulosti.

Jsou nazývány kotevními místy našich životů

Prostřednictvím takových míst se vytvářejí naše vlastní dějiny. První polibek, první láska. Že by v nás taková místaOLYMPUS DIGITAL CAMERA ovšem vyvolávaly pouze pozitivní pocity a emoce, není pravdou. Přinášejí i negativní emoce – místo, kde dostal člověk výprask, byl ponížen nebo přežil bombový útok. Pokud se člověk pak jednou na takové místo vrátí, je většinou šťastný, že takové strašné zážitky z minulosti přežil a jsou právě jen minulostí.
Opakovaná návštěva vyvolává vzpomínky

I když minulost pro nás nebyla lepší než současná situace, rádi se na významná místa z minulosti vracíme. Takové cesty totiž představují hlavně cestu k sobě samému. Probouzí v nás významné osobní vzpomínky, které pro nás byly dosud nedosažitelné. Především pachy a vůně nebo různé hluky a šumy vytahují již jednou zapomenuté a ztracené detaily na povrch. Zapomenutá jména, hlasy, oblečení, hry z té doby. Celé scény se člověku pak znovu otevřou zcela plasticky před očima.

Cílem cesty je porozumět vlastním kořenům a zpracovat vlastní prožitky

Proč nás vlastně až magicky přitahují místa spojená s naší minulostí? Mnozí z nás, kteří se vydají na nějaké konkrétní místo silně spojené s vlastní minulostí, se snaží tehdy prožité lépe pochopit. Mnozí lidé se těší na znovu objevené detaily z krásné a šťastné doby, která obohatila vlastní život.

Jiní lidé nehledají vlastní vzpomínky, nýbrž stopu, která jim pomůže vypátrat vlastní minulost. Pátrání po nezvěstném otci. Často je nutná náležitá detektivní práce. Takové pátrání ve vlastní minulosti přitom pomáhá uzavřít smír s bolestivými vzpomínkami.

Kdy se návštěva místa svázaného silně s minulostí vyplatí

Vzpomínky a pocity, které nám taková cesta přináší, jsou často tak rozdílné, stejně jako lidé, kteří takové cesty podnikají. Místa z dětství se zdají dospělým výrazně menší než dříve. Mnozí jsou zklamáni, protože ve vzpomínce je všechno mnohem hezčí než v realitě. Často se stávají vzpomínky konfrontací se skutečností, ale také realističtější. Člověk pak rozumí lépe, proč jsou věci tak jak byly a díky tomu jsou bolestivé zkušenosti daleko lépe snášeny.

Kdo spojuje s určitým místem pouze špatné vzpomínky, neměl by se nutit je prožít znovu. Vypořádání se s vlastní minulostí musí dávat smysl. Mnohdy je lepší věci nechat jednoduše být.

Jak učinit cestu do místa spjatého silně s minulosti bezbolestnou

  • Nejlépe, když se na ni vydáte soukromě, bez cestovní kanceláře nebo agentury.
  • Plánujte cestu dostatečně dlouho dopředu, abyste se vnitřně nastavili na to, co přijde. Pokud samotné plánování cesty ve vás vzbuzuje strach, radši nejezděte.
  • Získejte nejnovější informace o místě, na které se plánujete vydat. Na webech, v televizi, v knihách. Mnohé se od té doby změnilo.
  • Při hodně těžkých vzpomínkách necestujte sami.
  • Myslete na možné komplikace s cizím jazykem. Eventuálně si na cestu opatřete překladatele.
  • Také zvažujte roční období, v kterém budete cestovat. Směrem na východ bývají zimy velmi chladné.

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..