Cestování s invalidním vozíkem na palubě letadla

Zář 26 2019

Co je důležité vzít na vědomí, pokud cestujete na palubě letadla s invalidním vozíkem a jaká práva mají lidé upoutáni na invalidní vozík při cestování letadlem? Cestující s omezenou pohyblivostí mají dle nařízení EU nárok na bezbariérové cestování. Provozovatelé letišť a letecké společnosti jsou proto povinni poskytnout starým nebo zdravotně postiženým lidem bezplatnou službu od odbavení letu až po příjezd do cílového místa. Pokud cestující s omezenou pohyblivostí svou potřebu včas oznámí, nesmí je letecké linky odmítnout. Odmítnutí k přepravě s invalidním vozíkem se v praxi děje. Provozní příručky mnoha leteckých společností oznamují, že přeprava osob bude odmítnuta, pokud více než jeden nebo dva lidé s těžkým zdravotním postižením cestují bez doprovodu a jsou zapsáni na stejný let. Pokud zdravotně postižený cestuje  se společníkem, pak se na něj toto omezení nevztahuje.

Jak probíhá cestování od odbavení až po nástup do letadla?

Služba pro vozíčkáře začíná už při odbavení. Vozík je možné vzít na palubu letadla jako uzavřené zavazadlo. Provozovatel letiště zapůjčí cestujícímu náhradní vozík. Po bezpečnostní kontrole je personálem letiště doprovázen až k nástupu do letadla. Pokud letadlo stojí na rolovací dráze, přiváží postiženou osobu autobus, který je vybaven výsuvnou rampou.Většinou smí do letadla vkročit nejprve lidé s postižením. Po přistání opouštějí pasažéři s omezenou mobilitou letadlo jako poslední. U východu z letadla je potom k dispozici vlastní vozík nebo znovu vypůjčený vozík, který mohou handicapovaní cestující použít, dokud nevyzvednou svůj vlastní vozík na pásu se zavazadly.

Jaký druh vozíku může být letecky přepravován?

U mechanických vozíků se zpravidla nejedná o problém. Elektrické vozíky mohou být na cestu přijaty rovněž, pokud je možné je naložit do letadla. U zařízení s malým prostorem pro náklad to může být obtížné. Nejlepší je při rezervování letu informovat o hmotnosti a velikosti vozíku a zeptat se na možnost přepravy. Elektrické vozíky přitom musí obsahovat suchou baterii, která je odpojitelná. Vozíky s vlhkou baterií nepřepravuje většina aerolinek z bezpečnostních důvodů. Je také dobré vědět, že vlastní vozík, ať už mechanický nebo elektrický, neplatí jako kusové zavazadlo. Letecké linky ho v běžných případech přepravují bezplatně. To samé platí pro zdravotní pomůcky, jako jsou vanové zvedáky, toaletní židle nebo křesla a schodolezy. Nejlepší je vždy včas oznámit aerolinkám, co potřebujete převážet. Pokud je vozík při přepravě poškozen, jsou letecké linky povinny, cestujícímu poskytnout náhradu. Takový vozík nemusí typově odpovídat vlastnímu vozíku, který osoba používá.

Sedák do invalidního vozíku Kubivent

Let s invalidním vozíkem a na co dbát při rezervaci letenky

Čím dříve potřebu cestovat s vozíkem oznámíte, tím lépe. Čím dříve je letecká společnost a provozovatel letiště o vaší potřebě informován, tím lépe se let plánuje dopředu. Při rezervaci udejte  rozměry a hmotnost vozíku. Přitom ten, kdo cestuje s vozíkem, musí naplánovat při své cestě mnohem více než pouze cestu letadlem. Pokud provádíte rezervaci krátce před termínem letu a stanovenou lhůtu 48 hodin nemůžete splnit, získávají cestující se zdravotním postižením stále tutéž na předešlých řádcích popsanou službu, ať už jsou registrováni nebo ne. Pokud však nejste registrováni zavčas, může se odbavení k letu zbytečně dlouho protáhnout.

Je služba pro handicapované cestující na malých letištích stejně dostupná jako na velkých?

V zásadě platí, že nezáleží na tom, jak velké je letiště a se kterou společností letíte. Podle nařízení EU ho musí dodržovat všichni provozovatelé na území EU nebo zemí EFTA. Platí to i pro společnosti, které přistávají nebo vzlétávají na území EU nebo zemí EFTA. Kvalita služby závisí především na samotném lidském faktoru a ne na velikosti letiště nebo letecké lince.

Jsou v letadle bezbariérové toalety?

Nejlépe se informujte u letecké společnosti, zda je v jejich letadle k dispozici toaleta s bezbariérovým přístupem a vozík přímo na palubě.

Cestujte s doprovázející osobou

Aby osoby s omezenou pohyblivostí nebyly k letu odmítnuty, je lepší vzít si na palubu letadla doprovázející osobu.  Toto vždy záleží na dané společnosti. Některé letecké společnosti totiž trvají na tom, aby byla osoba s omezenou pohyblivostí doprovázena. Jedná se o PRM (People with Reduced Mobility). K této skupině se počítají i vozíčkáři. Některé aerolinky však na doprovodu vozíčkářů netrvají. Nechávají ovšem cestovat omezený počet handicapovaných jedinců samostatně. Informujte se u letecké společnosti, jaká u ní platí pravidla pro cestování omezeně pohyblivých osob. Některé vnitrostátní linky účtují doprovázející osobě nějaký rabat. Také na to je vhodné se zeptat během rezervace letu.

 

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

 

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..