Kam míří čeští senioři k moři? Tipy na nejlepší destinace

Čvn 21 2021

Cestovní kanceláře v posledních letech nabízí dovolené pro osoby starší 55+. Bývají označené jako “zájezd pro seniory” nebo “seniorská sleva”. Spadají tam prověřené lokality, kde najdete vše, co potřebujete. Kromě uvedených podmínek, musí dovolená pro seniory nabídnout i vysokou bezpečnost. Proč při dovolené řešit, jestli večer vycházet ven a každé temné zákoutí?

Nechte se okouzlit řeckou krásou

Řecko je kolébkou západní civilizace. Došlo tu ke zrodu filozofie, vědeckých a matematických pravidel a demokracie. Nesmíme vynechat ani olympijské hry.

V samotném Řecku žije skoro 11 milionů obyvatel. Abychom byli přesní, je to cca o 18 tisíc více obyvatel než v ČR. Přitom je jejich rozloha o nějakých 40 % větší než ta naše. Asi největší chloubou jsou řecké ostrovy, které lákají každý rok tisíce a tisíce cestovatelů.

Jónské (Iónské) ostrovy se skládají ze 7 velkých a několika menších, prázdných ostrovů. Vy si ale nenechte ujít ty nejkrásnější:

  1. Zakynthos
  2. Lefkáda
  3. Kerkyra (Korfu)
  4. Paxi
  5. Ithaki
  6. Kefalonia
  7. Kythira

Žije zde přibližně 220 000 obyvatel. Ve starověku zde vládli Římané a od 12. století se vládci dost měnili – Byzantská říše, Normané, Benátčané, Francouzi a až v 18. století ostrovy převzali Rusové. Pár let po 19. století se s nimi vyměnilo Spojené království. Od roku 1864 konečně patří ostrovy Řecku.

Řecko je známé svými krásnými plážemi a bohatou historii. Nemusíte se bát ani večerních procházek. Obyvatelé jsou milí a přátelští.

Zakynthos je plný zeleně

Co je lepšího než pohodová dovolená na Zakynthosu? Ostrov Zakynthos nabízí hodně zeleně a nádherné přírody. Díky tomu je mnohými přirovnáván spíše k Itálii, protože ostatní ostrovy jsou spíše sušší. Na druhou stranu tu nenajdete moc historických památek, protože v roce 1953 postihlo ostrov obrovské zemětřesení.

Těšte se hlavně na průzračné moře, pozvolný sestup a jemný písek. Vynikajícím letoviskem je Tsilivi. Všude vás provází vůně tymiánu. Letovisko Laganas zase láká kvůli želvám, které zde v letních měsících v noci kladou vejce. Ostrov je malý, takže doporučujeme vypůjčit čtyřkolku a objevit všechna místa a pláže. Nejkrásnější pláž Řecka se totiž nachází zde – pláž Navagio. Přístup je možný pouze z moře a uprostřed písečné plochy najdete ztroskotanou loď po pašerácích.

Lefkada nabídne 8. nejhezčí pláž světa

Stejně jako Zakynthos i Lefkada láká díky své nádherné přírodě. Navíc nabízí i více památek. Takže ti, kteří rádi objevují a chodí, si přijdou na své. Stejně jako Zakynthos, i Lefkada schovává nádhernou pláž. Porto Katsiki je 8. nejhezčí pláž světa.

Na východní straně jsou moc pěkné vodopády, ale pozor, kdy přijedete. Na konci prázdnin mohou vysychat. Jaká flóra se na Lefkadě nachází? Olivovníky, borovice, vinná réva, platany, cypřiše a mnoho květin. Ze zvířat tu najdete divokého ptáky, ovce a kozy. Určitě nezapomeňte ochutnat vynikající sýr feta.

I když zemětřesení postihlo i Lefkadu, najdete tu pěkná muzea a památky. Velmi zajímavé jsou vnitrozemské horské vesničky, kde žijí místní a provozují tradiční řemesla.

Ráj na zemi

Ostrov Ischia je jako ráj na zemi. Najdete tu víc jak 150 termálních a minerálních pramenů, které léčily Michelangela, Henrika Ibsena, Liz Taylor či Sophii Loren. Prameny si lze užít v hotelech, lázních, ale i termálních parcích. Místní je využívají k vytápění budov nebo při výrobě kosmetických výrobků.

Italský ostrov lze rozdělit na 6 obcí. Každá z nich je trochu jiná. Jsou to Lacco Ameno, Casamicciola Terme, Forio, Ischia, Serrara Fontana a Barano d’Ischia. Hlavní město Ischia, od kterého se název ostrova odvíjí, zaujme i díky Aragonskému hradu vytesanému do skály. 

Koupání na Ischii je naprosto nádherným zážitkem. Průzračně čistá voda, úžasné výhledy a nejdelší (3 km) a nejživější pláž Maronti vás 100% uchvátí. Odvážní se určitě mrknou na konec pláže, kde jsou fumaroly a horký písek.

Při návštěvě Ischie se vypravte do jednoho z termálních parků, např. Negombo, Castiglione, Tropical nebo Aphrodite.

Klidná Menorca a divoká Ibiza

Baleárské ostrovy jsou španělským souostrovím ve Středozemním moři. Tvoří je 4 autonomní ostrovy – Mallorca, Ibiza, Menorca a Formentera.

Ostrovy jsou posledních 50 let turisticky hodně vytížené, což z nich dělá poměrně bohatý region. To hlavně na Mallorce vedlo k četným betonovým stavbám. Ale nemusíte se bát, ostrovy jsou i tak opravdu nádherné a mají, co nabídnout.

Jak se ostrovy odlišují? Obvykle podle toho, co chcete zažít. Mallorcu vyhledává poměrně dost cestovatelů, takže se připravte na plnější pláže. Pokud vám lidé nevadí, tak se sem určitě můžete vydat, protože nabízí mnoho krásných pláží a zákoutí. Menorca je klidnější a trochu dražší. Vyvažuje to klid a prázdnější pláže. Pokud milujete klid, určitě si vyberte tento ostrov. Na Ibizu jezdí převážně mladí lidé za party zábavou. A Formentera je opravdu malý rovný ostrov, kde toho není moc k vidění. Většinou slouží ke krátkým výletům.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..