Rady pro seniory před cestou na dovolenou

Čvc 30 2019

Je jedno, zda cestujete na Jadran nebo třeba na Šumavu. Pokud se na cestu začnete připravovat včas a budete věnovat pozornost důležitým věcem, pak se vám bude cestovat daleko pohodlněji a váš pobyt bude o to příjemnější. Velké množství cestovních kanceláří dnes nabízí zájezdy šité na míru seniorům. Zahrnují cesty na mořská pobřeží, do hor nebo okružní jízdy po městech a památkách. Součástí programů mohou být horská turistika, nordic walking, v zimě třeba běh na lyžích. Speciální nabídky zahrnují různé relaxační balíčky pro seniory, lázeňské a wellness pobyty, rekondiční pobyty pro seniory nebo pro důchodce a další. Čím vyšší věk cestovatele, tím větší bývají často i nároky na zdařilou dovolenou. S tím už se seznámili i organizátoři dovolené a nabízejí svým seniorským zákazníkům většinou bohatý, ale za to vyvážený program, který bere na zřetel speciální přání a tužby seniorů. Některé služby při cestách do zahraničních nebo tuzemských hotelů zahrnují třeba i služby portýra. Přesto existuje spousta věcí, na které byste měli myslet, než se vydáte na cestu.

Jsem kompletně očkován/a?

Předtím než odcestujete na dovolenou, měl by vám váš lékař sdělit, zda potřebujete v místě vaší dovolené speciální očkování. Také byste měli před cestou zkontrolovat váš očkovací průkaz, eventuálně ho nechat obnovit. Poraďte se v Centru cestovní medicíny. Disponují také mapou výskytu vybraných infekčních onemocnění po celém světě.
Jaké léky a dokumenty si vzít s sebou?

Pokud se léčíte na nějakou chronickou nemoc, poraďte se s lékařem, které léky si s sebou vzít na cestu. V některých zemích nemusí být dostupná některá antibiotika nebo léky užívané pro léčbu diabetu, tzv. antidiabetika. Pokud léky zakoupíte v lékárně, kontrolujte vždy datum exspirace. Tedy datum, do kterého je možné lék bezpečně užívat. Některé léky nevydrží v tropech nebo subtropech, proto je důležité zajímat se o podmínky skladování. Kromě cestovního pasu nebo občanského průkazu byste s sebou na cestu měli vzít rovněž dokumenty týkající se vaší dlouhodobé nemoci. Nejlépe lékařskou zprávu nebo poslední výsledky vyšetření EKG, rentgenové snímky, krevní obraz atd., tak aby lékař v případě pohotovosti mohl rychle do těchto informací nahlédnout. Je užitečné mít tyto dokumenty alespoň v angličtině, aby byla šance, že jim porozumí lékaři v zemi vašeho dovolenkového pobytu.

Máme vše potřebné v cestovním zavazadle?

Pokud cestujete do země v jiném časovém pásmu, měli byste se poradit s vaším lékařem, kdy si vaše léky podle posunu času musíte vzít na dovolené. Vybavení cestovní lékárničky závisí na délce pobytu, na zdravotním stavu a na oblastech, které hodlá cestovatel navštívit. Je třeba vzít v úvahu i předpokládanou dostupnost lékařské péče v místě pobytu.

Cestovní lékárnička standardně vybavená pro krátké cesty do tropů a subtropů by měla obsahovat vhodný obvazový materiál, volně prodejné analgetikum a antipyretikum (na bolest a na horečku), např. Ibalgin, mast nebo krém proti svědivým vyrážkám, při pobodání členovci, požahání mořskými živočichy a rostlinami. Zásadní je i lék proti průjmu.  Často se vyplatí začít užívat tzv. bakterie mléčného kvašení, známé nejčastěji jako laktobacily, které zakoupíte v lékárně. Je vhodné je začít užívat pár dní před cestou, pokud očekáváte, že bude trpět váš trávicí systém. Pokud zvracíme, je dobré mít v cestovní lékárničce směs pro přípravu rehydratačního roztoku. Například Kulíšek.  Oční kapky mají dezinfekční účinek při odstranění cizích tělísek z oka.

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.netPočet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..