Sám na cestách. Je to vůbec pro mě?

Čvn 09 2018

Dovolené jsou již v plném proudu. Cestujeme ve skupinách, cestujeme v páru. Ale co cestování v jednom, tedy cestování bez doprovodu? Z toho má mnoho lidí obavu. Přitom být na dovolené jako singl posiluje sebevědomí. Co si o tom myslí psychoterapeut?

Cestování v jednom není pro každého. Lidem, kteří se v cizím prostředí špatně orientují nebo mají strach předLetiště Praha bezpečnostní kontrola neznámými místy, se takový způsob cestování nedoporučuje.

Pokud cestujeme sami, může nás taková cesta v něčem posílit?

Cestování v jednom zvyšuje naši sebedůvěru k prožití zážitku, kdy se my sami na sebe můžeme spolehnout. Během cesty řešíme různé problémy a potíže, musíme více komunikovat s lidmi, které neznáme a nikdy předtím jsme je nepotkali. Navíc třeba ještě cizince. Po ztrátě milovaného partnera se nám na dovolené taková příležitost může naskytnout. Náš standardní program dovolených proto měníme a zjistíme, že život nám má ještě co nabídnout.

Ovšem nevytváří cestování v jednom, bez doprovodu, pocit osamělosti?

Může se to stát. Především, když cestujeme sami za sebe ve skupině a s námi jede na dovolenou hodně partnerských nebo manželských párů. Snadnější je, když je ve skupině více „singlů“, tedy dovolenkářů, kteří cestují rovněž sami. Vůbec nejlepší, když máme ve skupině nějaké téma nebo zájem, který jednotlivé členy dohromady spojuje. Romantické destinace nebo vyloženě resorty vhodné pro rodiny by měli ti, kteří cestují sami, radši ve svém itineráři vynechat. Pokud někdo ztratil partnera, závisí hodně na tom, jak hodně se s takovou situací stačil vyrovnat. Kontakt s novými známými samozřejmě pomáhá.

Často si říkáme, proč je pro hodně lidí nepříjemných, když jsou sami v restauraci?

Pokud sedíme v restauraci sami, svazují nás většinou negativní myšlenky. Cítíme se pozorováni a litováni. Na to pomáhá několik triků. Vybírejte si hotel, kde není v restauraci zasedací pořádek, a požádejte spolucestující, zdali si k nim můžete přisednout. Kdo chce překonání studu nacvičit už doma, měl by častěji chodit sám do restaurace nebo do bufetu.
Proč cestuje samotných tak málo mužů?

Protože muži takový způsob trávení dovolené shledávají jako větší selhání než ženy. V partnerství je to většinou žena, která se stará o kontakty s druhými. Muži v tom nejsou tolik trénovaní.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 2
Autor:
Dobrý den-jsem již 5.rok vdova a nemohu se stále s nikým seznámit-Je mi 85let.Dle úsudku přátel jsem inteligentní-společenská a na svůj věk nevypadám.-Ráda bych se někde přihlásila na Single dovolenou-seznamovací.Děkuji za radu
Autor:
Cestovat sám má plno výhod, ale i stinné stránky. Člověk co cestuje sám má větší šanci zažít věci, které pár nikdy nezažije. Občas je to vybrané překonáním komfortní zóny, což není lehké. Pro lidi, kteří chtějí zkusit sami cestovat, tak přikládám velmi zajímavý článek s tipy a radami: http://ara.cz/rady-na-cestu/solo-cestovani Ohledně cestovky, tak bych opravdu vybíral pouze ty, kde cestují lidi single.

Napsat komentář