Úskalí vícegenerační společné dovolené

Bře 26 2019

Možná pro někoho nepředstavitelná věc, pro jiné zase běžná každoroční záležitost. Dosti často se vydávají na společnou dovolenou prarodiče, rodiče i vnoučata. Tady je pár klíčových rad, nebo chcete-li tipů, které je dobré si sebou sbalit na cestu. Některé záležitosti je vhodné řešit již při přípravě takové dovolené.

O tom, že může být společná vícegenerační dovolená příjemný zážitek, na který se ještě dlouho po letech vzpomíná, napovídá i to, že jsme byli dříve zvyklí na to, že ještě před pár lety žilo několik generací pod jednou střechou a nějak se musely dohodnout. Proto se dá domluvit i společná dovolená s vnoučaty a vašim dětmi (jejich rodiči).

Reklama
 

Senioři a létání

Jako během života pod společnou střechou v minulých časech, je možné se ve více generacích dohodnout i na společné dovolené

Klíčové je zde ovšem správné plánování ještě před tím než se vydáte na cestu. Stanovte si, které výlety na dovolené podniknete, abyste tak předešli zbytečným diskusím při cestě. Pokud máte zakoupenou v rámci dovolené polopenzi nebo plnou penzi, naplánujte, zda budete společně chodit na jídlo. Prarodiče většinou chtějí snídat později a děti jsou zase hladoví vždy už nějakou dobu před večeří.

Naplánujte program dovolené předem

Ještě před samotnou dovolenou by si měli obě generace naplánovat, co pro ně bude na dovolené důležité. Budou mít alespoň pár večerů rodiče jenom sami pro sebe a o nejmenší se postarají dědeček s babičkou? Očekává se od babičky a dědečka, že jejich jedinou náplní bude na společné dovolené pouze hlídání dětí nebo jim věnujeme i nějaký volný čas pro jejich vlastní zábavu a zbavíme je vnoučat? 

Vymezte si dobu trvání dovolené

Měli byste si hned před dovolenou říct, kolik dní bude společná dovolená trvat. Platí zhruba toto: čím kratší, tím lepší. Protože platí přímá úměra, že čím více času spolu více generací tráví, tím více sporů se může objevit. Buďte připraveni dělat na dovolené kompromisy, protože ne každý může být ve všem uspokojen a se vším spokojen.

Dovolená s prarodiči a vnuky se může stát sama osobě podhoubím pro konflikty

Nejvíce se líbí společná vícegenerační dovolená vnoučatům. Většinou se nechají na dovolené od babičky a dědečka hýčkat. Babička s dědečkem se radují z toho, že svým vnoučatům ukazují nové věci a hezky si s vnoučaty popovídají. Z toho samozřejmě benefitují rodiče, protože si mohou nějaký společně večer naplánovat jen pro sebe a někam společně vyrazit.

Je to ovšem všechno tak bezstarostné? Ne bezpodmínečně. Delší blízkost může vést později ke konfliktům. Proto se zamyslete nad tím….

…co by se muselo stát, abyste se chtěli z dovolené okamžitě vracet?

Představte si ten nejhorší případ. Čím by vás ostatní členové rodiny museli vyprovokovat, abyste se chtěli hned sbalit a jet z dovolené domů? Představte si ten nejčernější případ a až budete mít v hlavě svou představu, začněte přemýšlet o tom, jak se vyhnout tomu, aby se to vůbec nestalo. Můžete tak dosáhnout toho, že se společná dovolená skutečně vydaří.

Jak dalece se mohou prarodiče míchat do vztahu mezi dětmi a rodiči?

Doma, rovněž i na dovolené, by prarodiče neměli podkopávat způsob výchovy vlastních rodičů svých vnoučat podle hesla: Dříve jsme to dělávali úplně jinak. Těžko se pak předchází stresovým situacím.

Když se jedná o placení, radí psychologové mít oddělenou kasu, zvlášť rodičů a prarodičů. Když už vybíráte destinace vaší společné vícegenerační dovolené, zvolte takovou, kde je nekomplikovaný příjezd a široká nabídka volnočasových aktivit zahrnuje zábavu pro všechny věkové kategorie. Od lidovky přes bowling až po breakdance. Nejcennější je vždy strávit v rodině čas společně a sdílet krásné zážitky. Na to se vždy vzpomíná.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..