Cvičení na záda

Bře 04 2018

Kdo se stará o osobu v domácí ošetřovatelské péči, zatěžuje ze všeho nejvíce svou bederní páteř. Doporučíme vám cviky, které posilují svalstvo zad a zároveň dokáží předcházet bolestem zad a také bolestem šíje. Všechno, co potřebujete, je židle, stěna a větší kniha. S těmito cviky budete umět každý den pohybovat účinně spodní částí zad.

Kdo pracuje každý den u lůžka nemocného nebo pomáhá druhým vstávat z postele, poznává, jakcviceni na zada taková práce zatěžuje kříž.

Kříž je oblast páteře, kde se bederní páteř mění v křížovou. Tato část páteře je asi nejvíce problematická. Zde se setkáváme s lidovým postižením “houser” nebo “hexenšus”. Jedná se o náhle vzniklou bolest spojenou s křečí zádových svalů. Dochází k blokádě například při zvedání těžké věci.

Cvičení, které vám zde představujeme, posiluje slabé svaly a uvolňují již napjaté svaly.

Reklama
Pokud ovšem máte aktuálně nebo dlouhodobě k onemocnění páteře sklon, měli byste se před začátkem těchto cvičení poradit s vašim lékařem. Kdo už potíže pociťuje, měl by si je nechat objasnit a pohovořit s lékařem, jaká terapie je pro něj vhodná.

Cvičení pro hrudní koš

Postavte se vzpřímeně, dolní končetiny rozestupte na šířku boků. Ruce založte za záda a položte je zkříženě nad zadek. Vtáhněte břicho dovnitř, ramena a přední žebra táhněte dolů. Zkřížené paže za zády jemně nadzdvihněte.  Pak špičky lopatek vtáhněte dovnitř. Pomalu počítejte do dvaceti. Uvolněte se. Cvik třikrát opakujte.

Cvičení rozšiřuje hrudní koš a uvolňuje napjatou hrudní a ramenní svalovinu.

Cvičení pro šíji

Posaďte se vzpřímeně na židli. Jemně vtáhněte břicho dovnitř. Potom si vezměte do rukou větší knihu a s maximálně nataženými pažemi ji zvedejte do výše ramen. Přitom vydechujte, lopatky kloužou dovnitř zároveň s tím, jak směřují paže vzhůru a ramena hluboko dolů. Pak  paže a knihu spusťte dolů a přitom se nadechujte. 15 x krát opakovat.

Cvičení předchází bolestem krku a šíje.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

 

Počet komentářů: 1
Autor:
Dík za návod k jednotlivým cvikům. Líbí se nám cviky, nejvíce je oblíbený cvik pro hrudní koš.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..