Cvičení pro kyčle

Lis 15 2020

Pravidelný a přiměřený pohyb je alfou a omegou při počínajícím opotřebování kloubů. Zde jsou rady, jak udržet v pohybu tentokrát kyčelní klouby. Pokud vstanete po delším sezení, začne vám to totiž docházet. Vaše kyčle svádějí boj s bolestí, když se dají do pohybu. Jsou ztuhlé. Poznáte to při ohýbání, když si chcete zavázat tkaničky u bot, nebo se ohlašují taháním v třísle. Může se jednak o počínající potíže související s artrózou kloubů. Nemusí to být však konečná pro váš pohyb. Mnohdy se za vleklým postižením kloubů mohou skrývat také chronické bolesti zad. Záleží, zdali vás bolí přímo v třísle nebo to štípe v kříži. Kdo se ale v této fázi začne omezovat v pohybu, dělá to špatně. Hýbejte se – to je rada pro všechny klouby, jejichž chrupavka začíná ztrácet svoji ochrannou funkci, protože se na ní začínají tvořit trhliny.

Udržování kyčelního kloubu v pohybu

Pro zasažené kyčelní klouby však platí toto pohybové pravidla ve zvláštní míře. Hlavice kyčelního kloubu je velká, tělesná zátěž se rozprostírá na relativně širokou chrupavčitou plochu.

Pouze hladké neomezené pohyby mohou dostatečně vyživovat zbývající kloubní chrupavku. Ale aby byla hlavice kloubu správně centrována a pánev zůstávala stabilní, potřebujeme množství silných svalů, mnohé z nich jsou částí sedací svalstva. Pokud tedy provádíme cvičení, která správně udržují hlavici kyčle v centrované poloze a posilují svaly okolo kyčlí, dostaneme artrózu alespoň ze začátku pod kontrolu. To funguje při cíleném gymnastickém cvičení nebo při procházkách nebo jízdě na kole.

tucnak

Tučňák

Špičky nohou vytočte směrem ven. Sedací svaly napněte, paty tlačte k sobě. Teď paty zdvihejte po dobu 20 až 30 sekund střídavě nahoru a dolů. Paty obou nohou přitom spolu zůstávají v kontaktu.

sed lyzare

Sed sjezdového lyžaře

Opřete se o hladkou stěnu a klouzejte opřeni o stěnu 10 až 15 krát střídavě nahoru a dolů. Neklouzejte nohama dolů ne hlouběji, než je úroveň kolen.

 tanec vsede

Tanec vsedě

Jedná se o pohybové cvičení na kyčle. Sedněte si vzpřímeně na stoličku. Vaše stehna se pohybují v sekundovém taktu a protichůdně dopředu a dozadu. Tuto aktivitu můžete provádět doma, v autobuse nebo ve vlaku. Trvání by mělo být aspoň minutu.

panevni houpacka

Pánevní houpačka

Sedíte vzpřímeně na stoličce. Naklánějte plynule v sekundovém taktu vaši pánev střídavě dopředu a dozadu. Horní polovina těla je v klidu. Cvičení trvá jednu minutu. Rozhýbává kyčle.

pendlovani

Pendlování

Abyste uvolnili kyčle, postavte se na nejnižší schod na schodišti a pravou nohu uvolněte stranou. Držte se přitom pevně zábradlí. Volnou nohou kývejte dopředu a střídavě dozadu po dobu alespoň 30 sekund.

 

 

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.