Gymnastika nohou při ostruhách patní kosti

Bře 22 2020

Při každém kroku jakoby se do paty zapíchávaly stovky ostrých jehel. Bolest je největší po ránu nebo po sezení, tedy před chůzí.  Může vystřelovat nahoru do lýtka. Největším problém přitom nepředstavuje samotná ostruha patní kosti. Bolest vzniká v důsledku zánětu, který ostruhu patní kosti (odborně calcar calcaneus, plantární fasciitida) doprovází.

Jak vznikají patní ostruhy

Patní ostruha vzniká v podstatě jako reparační proces v těle. Při opakovaném a dlouhodobém přetěžování nohy dochází ke kalcifikaci (usazování vápníku) úponů vazů a šlach na patní kost. Méně často při úponu Achillovy šlachy na patní kost. Příčinou je chůze nebo běhání na tvrdém terénu, používání nevhodné obuvi, úrazy chodidla paty nebo Achillovy šlachy nebo revmatoidní artritida.

Jak se ostruha léčí

Léčba je proto cílena na zastavení zánětu a dosažení úlevy paty.  Uplatňují se různé masti a krémy, gelové podpatěnky do bot, operace nebo také rázová vlna. Proti akutním bolestem je možné použít analgetika. Dlouhodobá léčba je zacílena na zlepšení statiky nohy. K tomu může přispět ještě vhodná obuv nebo také odstranění tlaku na nohu, například tím pacient hubne. Pomůže i fyzioterapie. Konkrétně cvičení, která uleví patě a posílí svalstvo nohy.

Tahání ručníku

Vsedě s nataženými končetinami. Položte si ručník přes nohu a táhněte ho opatrně směrem k tělu. Vydržte tak 30

Cvičení č.1: Tahání ručníku

sekund, dokud protažení v lýtku zřetelně nepocítíte. Udělejte krátkou přestávku. Zopakujte. Vyzkoušejte tento cvik také s ohnutými koleny, tak více natáhnete Achillovu šlachu.

Nožní klepeto

Při sezení u stolu nebo na podlaze. Položte ručník na podlahu před nohy. Zachyťte ručník

Cvičení č. 2: Nožní klepeto

do prstů u nohou, zvedněte jej a ručník pak uvolněte ze sevření prstů a nechte spadnou na zem. Tak to můžete víckrát opakovat.

Klenba z prstů a paty

Při sedu na zemi položte volně chodidlo na zem, ale jen prsty

a pata zůstávají pevně na podlaze.

Protahování klenby

Nyní vyvíjejte větší tlak na vnější okraj chodidla a pomalu přitom protáhněte podélnou nožní klenbu.

Cvičení č. 3: Klenba z prstů a paty

Cvičení č. 4: Protahování klenby

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.