Gymnastika v obýváku

Dub 21 2021

Procházky ve volné přírodě nebo v parku se v době pandemie staly mnohdy velmi oblíbenou činností. Hlavním důvodem je to, že možnosti našeho aktivního pohybu se už od začátku pandemie v loňském roce zásadně omezily.

Tělo potřebuje řád a program

Ruku v ruce s tím, však mnozí z nás začali pociťovat, že jejich kondice není to, co dříve. Nejlépe se to pozná při výstupu do schodů. Pokud chybí seniorům, ale i obecně, během několika týdnů obvyklá tělesná aktivita, na kterou jsme zvyklí, řekne si o to srdce, krevní oběh, svaly mohou ochabovat a nemoci kloubů, jako artróza, se ozývají zřetelněji. Ovlivněna je rovněž pohybová koordinace a všeobecně jistota při pohybu. Delší čas bez pohybové aktivity není nic dobrého. Starší lidé s určitými predispozicemi jsou nejistí, snadněji upadnou, riskují ztrátu vlastní soběstačnosti.

Otestujme se…

Zůstaňme proto aktivní. Přinášíme vám další pohybový program, který kombinuje cvičební prvky vestoje a něco vsedě. Test, s kterým se seznámíte na následujících řádcích a obrazcích, vám poradí, jaký program se pro vás nejvíce hodí.

Ke cvičení potřebujete pohodlný oděv, sportovní obuv a menší plastovou láhev na vodu.  Začátečníci by měli během dne absolvovat pouze tři nebo čtyři cviky za sebou. Ale nejprve se otestujte, jaký program je pro vás vhodný.

Potřebujete stopky a židli. Poznamenejte si výsledky jednotlivých testů a spočítejte si celkové body.

 

Vstávání a sedání

Posaďte na stabilní židli volně umístěnou v prostoru. Připravte si stopky (např. ve smartphonu). Můžete použít i stopky na digitálním budíku.

Tip: Při stoji nechávejte kolena mírně ohnutá

Co testujeme: Jak často jste dosáhli bez pomocí vašich rukou během 30 sekund vstát a znovu se posadit.

Ohodnoťte se:

Chůze 3 metry

Židli postavte do delšího prostoru (budete chodit), např. do chodby. Před umístěním židle si odměřte od stěny vzdálenost přesně 3 m a tam si udělejte značku. Posaďte se, mějte připravené stopky.

Tip: pohybujte se svižně, ale nikoliv hekticky.

Co testujeme: Otázka je, kolik sekund potřebujete, abyste mohli vstát, ujít 3 metry, otočit se a znovu si sednout.

Ohodnoťte se:

 

Chůze v tandemu

Postavte se blízko stabilní židle tak, abyste se za ní mohli podle potřeby pevně chytnout. Položte jednu nohu před druhou na imaginární čáru tak, aby se pata jedné nohy dotýkala špičky druhé.

Co testujeme: Kolik kroků se vám pojede ujít tímto způsobem bez problémů.

Ohodnoťte se:

5 bodů nebo méně značí, že naše cvičení vsedě se hodí pro netrénované a starší cvičící, které mají potíže s artrózou nebo trpí na nemoci srdce a oběhu. Pokud jste si nejistí, nechejte se vézt fyzioterapeutem. Zeptejte se vašeho lékaře. Často existují jednoduchá opatření, s kterými se můžete zlepšovat.

 

Vyhodnocení:

9 bodů: Máte dobrou kondici. Udržujte si ji díky pohybu. Výlety, procházky, nordic walking, lehký běh na denní bázi.

6-8 bodů: Někdy si všimnete malých nedostatků a víte, že potřebujete trénovat více. Začněte našimi sedacími cviky, s kterými vás seznámíme při dalším vydání našeho newsletteru.  Jakmile se budete cítit sebejistěji, přepněte na cvičení ve stoje. Využijte každou příležitost k aktivitě. Například při čištění zubů stojte na špičkách, místo výtahu jděte po schodech.

 
 

Prima cviky na posteli

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..