Procvičte si žilní systém dolních končetin

Bře 22 2020

S těmito cviky procvičíte důkladně žíly na vašich dolních končetinách. 15 minut žilní gymnastiky denně znamená předcházení pocitu těžkých nohou, křečím v lýtkách a trombózám.

Na konci dne se začínají ozývat nohy. Jsou těžké, mnohdy oteklé, hlavně kolem kotníků. Máte sami takovou zkušenost? Výskyt těchto zdravotních potíží není vzácný. Může jím trpět až 70 procent dospělé populace nad 50 let. Potíže se žílami, cévami, které odvádějí odkysličenou krev z těla zpátky k srdci, se projevují především na dolních končetinách. V dolních končetinách stagnuje krev, která má být transportována zpátky k srdci. To vyvolává pocit těžkých nohou.

Příčinou jsou oslabené stěny žil, které proud krve v důsledku věku a ukládání depozit ve stěnách, nejsou schopny odvádět. Přestávají fungovat chlopně, které jako ventily zabraňují zpětnému toku krve. Z funkce vypadává i hladká svalovina ve stěnách žil. Situaci zhoršuje i nedostatek pohybu. Je proto čas s tím začít něco dělat a žilní pumpu podpořit.

Každý večer můžeme věnovat asi 15 minut tréninku žil. Jedná se o jednoduchá cvičení, která člověk může snadno provádět. Ovšem v případě pokročilejšího stadia postižení, jen sám lékař rozhodne, jak těžké je postižení žil a jaká léčba je nutná.

Postoj na špičkách prstů u nohou

Postavte se vzpřímeně za židli nebo křesílko. Přidržujte se pro jistotu za opěrku židle. Pomalu se vzpřimte tak, aby se

Cvičení 1: Stoj na špičkách nohou

stáli na špičkách prstů nohou. Krátce v této poloze setrvejte. Pomalu špičky povolte a klesněte na chodidla a paty. Tento cvik opakujte desetkrát. Pak si dopřejte krátkou přestávku. Pak proveďte znovu pokaždé s dalšími deseti opakováními.

Houpačka nohou v poloze na zádech

Položte se na záda, nejlépe na pohovce, na lůžku, na koberci nebo na cvičební matraci. Ruce mějte natažené podél těla. Zvedněte vzhůru obě dolní končetiny a natáhněte je ve

Cvičení 2: Houpačka nohou v poloze na zádech

směru ke stropu. Vaše kolena přitom mohou zůstat klidně lehce pokrčena. Nyní tlačte špičky prstů obou nohou nahoru směrem ke stropu, potom dolů směrem ke kolenům. Proveďte desetkrát. Dopřejte si krátkou přestávku. Pak proveďte znovu pokaždé s dalšími deseti opakováními.

Jízda na kole ve vzduchoprázdnu

Zůstaňte v poloze na zádech. Ruce natažené znovu podél těla. Jednu dolní končetinu lehce pokrčte a přitom natáhněte

Cvičení 3: Jízda na kole ve vzduchoprázdnu

směrem ke stropu. Druhá noha přitom šlape ve vzduchu. Proveďte desetkrát. Dopřejte si krátkou přestávku a pak nohy vystřídejte.

Houpačka nohou v poloze na břiše

Otočte se na břicho. Cvičení můžete provádět na podlaze

s kobercem nebo na pohovce. Dolní končetiny leží vedle sebe. Zvedněte jednu nohu asi 30 cm nad zem a držte ji v této poloze. Špičky prstů u nohy pomalu natahujte a přitahujte (extenze a flexe nohy). Cvičení provádějte pomalu,

Cvičení 4: Houpačka nohou v poloze na břiše

nikam nespěchejte. Proveďte třikrát deset opakování. Dopřejte si krátkou přestávku a pak nohy vystřídejte.

Špička palce

Posaďte se pohodlně na židli nebo do křesla. Kolena v pravém úhlu, nohy paralelně vedle sebe. Postavte levou nohu na špičky prstů a pravou nohu na patu, následně obráceně – levou nohu na patu a pravou nohu na špičky prstů. Tato

Cvičení 5: Špička palce

série pohybů procvičí hlezenní kloub. Opakujte dvacetkrát. Dopřejte si krátkou přestávku. A pak ještě jednou znovu celé od začátku.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.