Udržte se fit. Trénujte koordinaci pomocí účinných cviků

Bře 24 2021

Osvěžte fungování svého mozku pomocí těchto cviků.

Trojúhelník  a čtverec

Začnete tak, že pravou rukou malujete ve vzduchu velké trojúhelníky. Pak připojte levou ruku. Zároveň s ní kreslete do vzduchu pro změnu čtverce. Zas tak jednoduché to úplně není. Potom malujte tvary úplně pomalu. Po několika pokusech vyměňte strany.

Nula a osmička

Pravou rukou malujte nulu, levou rukou malujte osmičku. Můžete pak vyměnit nejen strany, ale také směr, v kterém obrazce malujete.

Znaková řeč

A teď je na řadě jemná motorika. Vytvořte pomocí prstů levé ruky “O”, jak to vidíte na obrázku a druhou rukou vytvořte písmeno “L”. Náročnost tohoto cviku spočívá v tom, že musíte koordinovat pohyb více prstů najednou. Při “L” zůstává pěst uzavřena, při “O” jsou prsty, které u “L” svírají pěst, naopak nataženy.

Často kladené otázky při cvičení koordinace

Mám pocit, že mi cviky stejně nejdou. Po prvních pokusech to vypadá beznadějně. Mám se přesto i dál pokoušet?

I když není výsledek tréninku na začátku perfektní, adresujete při cvičení nějaké požadavky na zúčastněné oblasti mozku, vytvářejí se tak nervová spojení. Cílem je vlastně cesta.

Jak často a jak dlouhou bych měl cvičit, aby se to vyplatilo?

Asi si budete myslet, že čím déle a více cvičíte, tím lépe. Cvičení by ovšem za žádných okolností nemělo vést k přetěžování. Ze začátku zkoušejte dvakrtá denně. Nejlépe po ránu, když jste svěží a necítíte se unaveni.

Jsou cvičení nápomocná i proto demenci?

Pravidelný trénink může u pacientů s počínající demencí v časném stadiu udržovat nebo i mírně zlepšit schopnost myšlení, vnímavost, chápavost a motorické funkce udržovat. Trénink by měl být ovšem jednoduše zvládnutelný a stupeň obtížnosti by se měl zvyšovat velmi opatrně a obezřetně.

 
 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.