10 tipů pro méně hlučný domov

Čvn 25 2019

Co všechno ruší náš domácí klid? Odněkud přicházející hluk, stavební stroje v nedalekém okolí, hlučný televizor ze sousedovic bytu. Jak si v takovém případě můžeme z vlastního domova vytvořit klidnější prostředí?

Ruší nás auta, vlaky a kamiony, a také hluk z ulice.

Aktuální průzkum ukazuje, že šest z deseti dotazovaných potvrzuje, že nejvíce je obtěžuje hluk ze sousedství. Ještě více náš klid ruší auta, vlaky a kamiony. Starší lidé upřednostňují okolo svého bydlení klidné prostředí. Na druhou stranu často trpí kvůli hluku, jehož zdroj se nachází uvnitř budov. Senioři s poruchami sluchu jsou navíc zvláště citliví na hluk. Jak si tedy pomoci?

Ne všechno je hluk

Pokud slyšíte televizor od sousedů a ten přitom běží s normální hlasitostí, není to ve starších, hlučnějších domech nic neobvyklého. Spolubydlící by to obvykle měli tolerovat. I křik nebo hluk, který vychází od malých dětí, byste se měli snažit co nejvíce tolerovat.

Na oázy klidu narazíme velmi zřídka

Zdroje hluku, se kterými se setkáme v přírodě, nás překvapí svojí hlasitostí.

Ve městě je jen samý hluk, v přírodě pouze klid? Zdroje hluku, se kterými se setkáme v přírodě, nás však překvapí také svojí hlasitostí. V německém Bavorsku nedávno řešili problém hlučných krav se zavěšenými kravskými zvonci, které vydávají typický, ale do okolí plynoucí hlasitý zvuk. Dalším zdrojem hluku mohou být nově postavené objízdné trasy silnic a také neustále bzučící tepelná čerpadla v nových zástavbách na okrajích měst hraničících s přírodou.

Hluk ve staré budově

Domy postavené před padesátými léty minulého století mívají často zvukotěsné dřevěné trámy nebo betonové stropy. Nešikovně postavené šachty jsou důvodem, proč slyšíme rozhovory ze sousedního bytu. Nájemci by neměli při renovaci automaticky doufat v lepší zvukovou izolaci. Pronajímatel je povinen rekonstruovat podle normy, která byla stanovena v době výstavby.

Pořiďte si chytrý nábytek

Vysoké pokoje s hladkými stěnami odrážejí zvuk a nepohlcují okolní hluk. Nerovné povrchy stojí jako překážky v cestě hluku. Toho lze dosáhnout skříňkami upevněnými na stěnu, nábytkem s menšími díly, například policemi nebo silnými závěsy.

Položte koberec

Hluboký koberec absorbuje více hluku než jakákoliv jiná podlahová krytina. Pro snížení hluku jsou vhodné i klouzavé podložky na nohy u židlí nebo nošení pantoflí s gumovou podrážkou. Dveře od pokojů je možné zvukově izolovat.

Utěsněte okna z vnějšku

Výměna starých okenních těsnění často pomáhá ke snížení hluku přicházejícího z okolí. Zvukotěsná okna ještě více snižují hladinu hluku. Jsou k dispozici v různých kategoriích.

Domluvte se se sousedem

Pokud nás okolní hluk obtěžuje, závisí také na tom, zda se člověk domluví nebo ne. Pokud sousedé mohutně slaví nad vaším vlastním bytem, je snazší se s tím vyrovnat, pokud vás na hlučnější oslavu soused předem upozornil.

Uspořádejte svůj sluch

Ten, kdo špatně slyší, zpracovává podněty z okolí rozdílně a reaguje i zvláště citlivě na přicházející zvuky. ORL pracoviště nabízejí tzv. desenzibilizační školení. Díky sluchadlům, relaxačním technikám nebo přenosným zařízením se nám často podaří skrýt před šumem.Nasaďte si sluchátka

Sluchátka působí také jako ochrana proti hluku na staveništi.

Se sluchátky mohou osoby s poškozeným sluchem sledovat televizi nebo poslouchat rádio bez toho, aby rušili své spolubydlící nebo sousedy. Sluchátka působí také jako ochrana proti hluku na staveništi nebo na sousedním pozemku.

Vybírejte tiché domácí spotřebiče

Obtěžuje vás neustále klapání myčky na nádobí v provozu? Vadí vám hluk z otáčení bubnu v pračce? Při nákupu spotřebičů do domácnosti se zajímejte o úroveň produkovaného hluku, která by měla být zjistitelná na štítku výrobku. Například tiché vysavače generují hluk okolo 65 decibelů.

 

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.