Bezbariérová jídelna pro seniory a osoby se zdravotním postižením na Praze 8

Bře 13 2011

Městská část Praha 8 připravuje další zlepšení služeb pro seniory v podobě dostavby bezbariérové jídelny pro seniory a osoby se zdravotním postižením. Jídelna bude sloužit potřebám pečovatelské služby a nahradí stávající nevyhovující místnost v prvním patře. Jídelna bude umístěna v přízemí Domu s pečovatelskou službou v Burešově ulici a k její dostavbě poslouží zadní a klidná část objektu.

 

„Potřebu nové jídelny s větší kapacitou, jsme řešili dlouhodobě. Poptávka po donášce jídla v rámci pečovatelské služby stále stoupá. Ale roste i počet strávníků, kteří si chtějí oběd vychutnat ve společnosti ostatních. Stávající jídelna v prvním patře objektu pečovatelské služby však už nestačila.“

 

Proto se osmá městská část rozhodla vybudovat novou jídelnu, která poslouží zejména seniorům z velkého sídliště Kobylis. Jídelna je však díky metru C dobře dostupná i dalším obyvatelům a díky její bezbariérovosti se do ní bez obtíží dostanou i osoby, které mají obtíže v pohybu. Samozřejmě pamatujeme i na osoby na vozíčku se samostatnou toaletou i vnitřní uspořádáním vč. dobře přístupných stolečků.

 

Jídelna však nebude samoúčelná, protože zároveň poslouží i jako chráněné a tréninkové pracoviště pro osoby s postižením. A dále se díky ní zvětší velmi oblíbené Centrum aktivizačních programů pro seniory, které sídlí v prvním patře. „Nezamlouvala se mi myšlenka, že vybudujeme krásnou jídelnu za tolik peněž a ona bude sloužit jen tři hodiny denně. I proto uvažuji o oslovení neziskových organizací, které zde na Praze 8 působí a provozují chráněná pracoviště. Z tohoto důvodu je i při stavbě pamatováno na oddělené provozy, tak aby nevznikly při provozu komplikace. Ráda bych, aby prostor v odpoledních hodinách sloužil jako příjemná a úplně normální kavárnička pro každého.“ Díky prízemní dostavbě dostane v prvním patře sídlící CAP místnost navíc, tedy střecha jídelny bude zároveň částečně krytou terasou CAPu. K této úpravě CAPu jsme přistoupili až dodatečně, díky nápadu architektů, kteří se zamysleli nad další možností nově budovaného prostoru. Dalším zpříjemněním bude i propojení obou pater výtahem, který spojí CAP s jídelnou, čímž se eliminuje počet průchozích po chodbách domu s pečovatelskou službou.

 

V současné době probíhá výběr dodavatele stavby, která by měla započít v měsící říjnu. Před zimou by tak měla jídelna s kavárnou dostat svůj základ a během jarních měsíců pak zbytek vybavení. Předpokládána cena bude 13 mil. Kč.


Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..