Bydlení v seniorském věku v kolektivu nebo samostatně doma

Čvc 21 2013

Bydlení v kolektivu nebo v renovovaném domě?  Pro seniorský věk uzpůsobené bydlení pro seniory může vypadat zcela různě. Stěhování může být pro mnoho seniorů velmi zatěžující. Často žijí po desetiletí ve stejném domě nebo bytě. S postupujícím věkem však přichází nové potřeby, kterým stávající bydlení už nemusí vyhovovat. Starší lidé stojí potom před těžkým rozhodnutím. Mají svůj domov nechat přestavět a uzpůsobit pro své nové potřeby souvisící s vyšším věkem nebo se mají radši přestěhovat? Pokud možno do nějakého domu s pečovatelskou službou. Nebo lépe do kolektivu lidí ve stejném věku a se shodnými potřebami?

Pro změnu může existovat mnoho důvodů. Mnohdy nevystačí jednoduše důchod pro zaplacení všech nákladů pro bydlení na stávající adrese. Také bezbariérové bydlení je s přibývajícím věkem důležité téma. Schody se mohou stát těžce překonatelnou překážkou, na kterou přestává fyzická kondice stačit. Zvláště rychle se senioři dostávají do situací, v kterých se neobejdou bez cizí pomoci pro každodenní činnosti, jako je nakupování. Tato pomoc je žádoucí hlavně při nemoci.

Společně nebo sami?

Vhodný model bydlení pro podzim života není jen otázkou nutnosti a peněz, nýbrž také vlastní osobnosti. Kdo zůstává nerad sám, tak pro něj je kolektiv správnou variantou. Kolektiv spolubydlících studentů je příkladem vzájemného soužití. Právě pro seniory vzájemné soužití v kolektivu přináší několik předností. Předchází se osamělosti ve stáří. V případě potřeby je téměř vždy někdo na blízku. Trochu tolerance pro zvláštnosti a zvyky ostatních by si člověk měl vzít při nastěhování s sebou. V tom se kolektivy spolubydlících studentů v pronajatých bytech nebo na kolejích nijak neliší. V kolektivu seniorů se může uplatňovat i dělba práce, vzájemná podpora a výměna zkušeností, z kterých mohou obyvatelé profitovat vzájemně.

Dům renovovaný podle potřeb stáří

Kdo by se nechtěl ze svého domu stěhovat, může pomocí několika úprav docílit toho, že jeho dům splňuje nároky pro seniorský věk. Některé firmy se specializují na renovaci bydlení podle potřeb ve stáří. Od úprav domu pro bezbariérový vstup u domovních dveří, na terasu nebo na balkón, madla v koupelně až k výškově vestavěným nastavitelným příborníkům v kuchyni, kterých člověk snadno dosáhne z invalidního vozíku nebo kolečkového křesla vsedě.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..