Cohousing neboli blízké sousedské bydlení

Led 21 2017

Přibývající počet seniorů je tématem pro developerské společnosti, které vytvářejí obytné komplexy speciálně pro lidi v pokročilém věku, kteří již nadále nechtějí nebo nemohou obývat svůj domov. Sousedské bydlení pro ně představuje uspokojení jejich sociálních potřeb. Je zde pro ně zabezpečena veškerá sociální a zdravotní péče, kterou potřebují. Zároveň se však neocitají v izolaci mimo domov a v rámci cohousingu vytvářeji komunity, rozvíjejí silné sociální vazby uvnitř těchto komunit, což má příznivý stav na jejich zdravotní stav a celkově i životní styl.

Cohousingové komunity jsou obvykle konstruovány jako řadové domy, dvojdomky nebo samostatně stojící rodinné domy podél dvou a více přilehlých cest nebo seskupení kolem centrálního dvora. Velikost těchto komunit se pohybuje mezi 7 až 67 obyvateli, maximální počet domácností je v intervalu od 20 do 40. Typické pro tyto komunity je, že je spousta příležitostí pro neformální střetnutí sousedů stejně jako pro oslavy, klubová setkání a různé další společenské akce.

Centrem dění je společný objekt jako sociální centrum komunity, obvykle s jídelní místností a velkou kuchyní, odpočívárnou, rekreačním zařízením a prádelnou. Společným znakem kohousingové komunity je vzájemný závazek udržovat úzké sociální vazby mezi členy komunity, což vede ke konsensu společného rozhodování ve skupině.

Počet komentářů: 2
Autor:
...to je vse zajimave a hezke,ale seniori v Cesku nemaji zajem ? Marne hledam tuto formu bydleni a spoluziti...tesim se na ozvenu ?
Autor:
Taky by mně to zajímalo, ale blízko Brna, kde mám lékařskou péči a pod. Je něco takového?

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..