Cohousing pro seniory

Led 22 2014

V současné době probíhá diskuse o cohousingu pro starší občany. V tomto případě se do určité míry jedná o jisté omezení pravidel cohousingu, jelikož komunity by měly být vícegeneračně co nejpestřejší z důvodu jejich sociálního, ekonomického a ekologického smyslu. Nicméně jisté věkové omezení zde má svůj společenský význam, jehož váha bude do budoucna stoupat.

Pro budování senior cohousingu (v angličtině elder cohousing nebo opt-cohousing) existuje několik důvodů:

1. Rapidně rostoucí počet seniorů,

2. Trend stárnutí dom,

3. Hledání bydlení pro seniory, které by převzalo úlohu institucí domovů/penzionů pro seniory nebo domů s pečovatelskou službou, nezatěžovalo významně rodinu a stát. Tento typ bydlení také vyžaduje aktivní přístup seniorů.

Senior cohousing znamená také aktivní druhou polovinu života

Senior cohousing je budován s ohledem na budoucnost. Skloubí se v něm myšlenka „aktivní druhé půlky života“. Pro přijetí do senioru cohousingu existují dvě podmínky. Ta první je splnění určitého věku, i když tato podmínka není zas tak striktní. Spodní hranice se pohybuje mezi 40-55 lety. Čím dříve člověk přijde do prostředí a je stále flexibilní po mentální, sociální a fyzické stránce, tím lépe. Druhou podmínkou přijetí je to, že obyvatel cohousingu již nadále nesdílí domácnost s dětmi.

Senior cohousing je vytvářen i s ohledem na zdravotně postižené. Počítá se zde s poskytováním domácí péče a péče hospicové s podmínkami pro umírání v domácím prostředí. Pro trvalou odbornou péči však musí posloužit zdravotnické zařízení. Pro pečovatele, kteří se starají o obyvatele cohousingové komunity, jsou k dispozici malé byty blízko společných prostor. 

Vstup do cohousingu by měl být dobrovolný

Cohousing je budován tak, aby vstup do něj byl pokud možno dobrovolný. Podle průzkumů vstupuje čtyři z pěti seniorů do domova důchodců nedobrovolně. Převažuje stále povědomí, že domov důchodců je instituce, kde je starý člověk odkládán na dožití, i když podmínky v některých domovech jsou pro život seniora velmi přívětivé. Ve většině případů začínají žít senioři v domově důchodců z toho důvodu, že rodina již nestačí na péči o ně, hrozí osamělost po odchodu dětí z domova, panuje obava, že se může něco stát a pro jistotu se podává přihláška.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..