Domácí zvířata a senioři

Lis 17 2018

Domácí mazlíčci nám nezlepšují pouze naši náladu, ale ve starším věku mají blahodárný vliv i na naše zdraví. Existuje totiž několik důvodů, proč si do důchodu pořídit domácí zvíře.  Co je ovšem třeba zvážit? Nezáleží ani tak na to, jestli se jedná o psa, kočku, nějakého hlodavce nebo třeba andulku.  Domácí mazlíčci dávají seniorům v důchodu pocit, že jsou milováni a potřební, a to se projevuje příznivě i na jejich zdraví. Senioři, kteří pečují o své zvířátko, jsou aktivnější, zřídkakdy trpí depresí, problémy se spánkem a vysokým krevním tlakem a nacházejí více sociálních kontaktů. Na to přišli psychologové, kteří se zabývají dlouhodobě vztahy mezi člověkem a zvířaty.

Starost o domácí zvíře dává člověku pocit být potřebným

haustiere2

Senioři, kteří pečují o své zvířátko, jsou aktivnější

To, že se o někoho staráte, vás dělá šťastnějšími. Právě ve starším věku postrádá mnoho lidí pocit, že je někdo potřebuje. Domácí zvířata, jako je třeba kočka, se rádi nechají hladit a to dělá radost i ve vlastním nitru nám samotným. Při mazlení a hlazení se v lidském mozku uvolňuje hormon oxytocin, díky němuž se člověk cítí lépe.

Dva milióny psů a milión koček v českých domácnostech

Podle portálů novinky.cz žije ve čtyřech a půl miliónech domácností v České republice podle odhadů téměř dva milióny psů a milión koček. Jedno nebo více domácích mazlíčků tak chová podle statistik polovina českých domácností. V počtu chovaných zvířat na počet obyvatel jsme v Evropě na samé špičce. Zhruba čtvrtina českých psů má navíc doklad o původu.
Domácí zvířata dávají běžnému dni strukturu

Investice do domácího mazlíčka se vyplácí, neboť vlastníci zvířat se cítí nejen méně osamělí. Ovšem při pořízení domácího mazlíčka seniorům je důležité zvážit několik věcí. Důležité je, zdali si senioři na zvíře troufnou. Pes je vhodný hlavně pro vitální seniory. Je také potřeba zvážit, že něco stojí krmivo a veterinární péče, která není levná. Psi působí velmi dobře jako zprostředkovatelé kontaktů. Při procházce se dá člověk se psem snadněji do hovoru a je častěji zdraven než bez psa. Senioři s pejskem navazují kontakty s dalšími pejskaři, s kterými by jinak vůbec do kontaktu nepřišli.

Jaké zvíře vybrat?

Příznivě působí i akvarijní rybky. Nejsou náročné na čas. Stačí občas vyměnit vodu a přisypávat krmivo. Ukázalo se, že pouhé pozorování rybiček v akváriu má uklidňující vliv. Z ptáků jsou vhodné andulky. U nich je ale důležitá fixace na partnera, proto je vhodné pořídit samičku a po pár týdnech samečka. Není třeba se bát, že budete mít doma další mladé. Pokud andulky nemají budku, tak neuhnízdí.

Při vlastnictví zvířete je však potřeba zvážit, co se zvířetem, pokud musíte do nemocnice. Stává se, že mnozí senioři, kteří zvíře vlastní, nechodí na kontroly k lékaři, protože se bojí, co by si jejich mazlíček doma sám počal. Optimální je v tomto případě, když se o péči senior dělí se svou rodinou. V případě, že senior musí ze svého obydlí pryč na den nebo na více dní, předá svého mazlíčka rodině, která se pak přechodnou dobu o něj stará.

O zvířata se člověk musí starat každopádně. Díky tomu a dalším aktivitám mohou zvířata utvářet pravidelnou strukturu našeho vlastního denního programu. Starší lidé jsou pak méně pasívnější a celkově zdravější. Je vypozorováno, že senioři, kteří se starají o zvíře mají i nižší tlak.

Zaopatření zvířete v naší nepřítomnosti

Mnozí senioři otálejí v převzetí zodpovědnosti za zvíře, protože nevědí, co se zvířetem bude, když se o něj jednoho dne nebudou moci starat. Z toho důvodu si domácí zvíře hodně seniorů nepořídí, i když by chtělo. Z toho důvodu je třeba, aby se člověk na toto připravoval předem a věděl, kam se zvíře dostane, pokud už nebude moci být se seniorem. V ČR domovy pro seniory neumožňují vzít si s sebou domácí zvíře a žít tam s ním. V některých zemích, například v Holandsku to možné je. Důvodem v ČR je zřejmě obava, jak by pobyt se zvířetem přijali ostatní obyvatelé a jaký by to mělo vliv na vzájemné soužití v domově. Velmi často však se konají tzv. canisterapie, kdy se obyvatelé domovů důchodců dostávají do kontaktu se zvířetem.

Americký domov pro seniory The Eden Alternative naplnil zařízení více než sto zvířaty, včetně ptáků, psů, koček, králíků a kuřat. Úmrtnost v průběhu pěti let tu klesla o 15 procent v porovnání s ostatními domy s pečovatelskou službou.

Mnozí chovatelé psů si vyhrazují dokonce právo, psa znovu zpět odkoupit, a neriskovat než by se ocitnul ve špatných rukou nebo v útulku.

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 1
Autor:
Jsem rocnik 1943. Vzchovali jsme s manyelem 4 syny a po ovdoveni pred 4 lety jsem se odstehovala do Senzionu ve Velkych Losinach. Tento areal je pro sobestacne seniory, je zde vse co clovek v tomto veku potrebuje a jsem velmi spokojena. mam svuj jednopokojovy byt, zazemi veskereho pohodli, krasne prostredi, mestecko s lazenskymi procedurami, proste parada. JJenze po case jsem si uvedomila, jak hrozne mi zde chybi zviratka. Meli jsme cely zivot doma pejsky, kocicky, dokonce i kone a najednou zde nic. Protoze jsem sama, dal od rodiny, tak jsem se rozhodla poridit si kocicku, domaci, aby nebylo toto zviratko na obtiz mym sousedum, nu a rasa Ragdoll nebo Britka je pro tento ucel nejvhodnejsi. Protoze mame ale v najemni smlouve odstavec, kde se primo pise, ze se zakazuje chov jakychkoli zvirat v byte, napsala jsem zadost o povoleni vyjimky a prilozila odborny popis rasy kocky, kterou bychsi rada poridila abych mela spolecnici. Ale neuspela jsem. Nepovolili mi ji, moc mne to mrzi a je mi z toho smutno. Nikomu by nevadila, neprekazela, byla by se mnou jen, ale neni to mozne. Tak by mne zajimal vas nazor, prece duvod, ze by kazdy pak neco chtel, prece se da usmernit jake zviratko povolit? Dekuji. Tracova J.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..