Jak humor pomáhá v ošetřovatelské péči

Bře 07 2017

Kdo se směje, vypadá v rozporu s nepříznivými okolnostmi. Takový člověk však pociťuje  pravděpodobně méně bolesti a takový člověk může mít příznivý vliv ve styku s chronicky nemocnými pacienty.

 

Humor je mostem k vnějšímu světu

 

Podle odborníků v paliativní péči se dnes humor v ošetřovatelství objevuje poměrně zřídka. Pokud se ovšem pacient a člen rodiny spolu smějí, budu se mezi nimi vazba. Humor si přitom můžeme v takových situacích představit různě. Například ve vzájemném sdělování vtipů, nebo když ten druhý dělá vtipné poznámky, jeden na druhého šibalsky mrká nebo druhého rozesmívá.

 

 

Takový pocit může pomoci vzájemné vazbě mezi lidmi a přivést je vlastní samoty. Humor slouží také jako můstek k vnějšímu světu. Kromě jiného může přispět k tomu, že pro oba jsou nepříjemné situace v péči lépe zvládnuty. Takových situací se vyskytuje v ošetřovatelství většinou hodně. Mnoho lidí vyžadujících péči se stydí za to, že je jiný člověk musí umývat. Takový stav se přenáší na toho druhého, tedy na pečovatele. Žert, který pečovatel udělá, přispívá v takové chvíli ke správnému uvolnění jednání a k pohodové atmosféře.

 

Vytvořte i při stresujících chvílích humornou atmosféru

 

stolovani

Humor je mostem k vnějšímu světu a vytváří mezi pečovatelem a pečovanou osobou důležitou vazbu

Své by o tom mohla vyprávět Cindy Lavertyová, bývalá pečovatelka, která vytvořila společnost The Care Company, která pečuje o postižené a také nesoběstačné seniory v domácnosti. Její tchýně trpěla na Alzheimerovu chorobu v USA. Chyběly jí čtyři přední zuby. O každý z nich přišla ve chvíli, kdy kousla někoho, kdo byl v její blízkosti. Sehnul se nad ní nebo byl zkrátka příliš blízko, popisuje Cindy. Je zcel jasné, že takovéto chování pacienta je nebezpečné a nežádoucí. Ale i když se všichni kolem snažili, stejně babičku v kousání nemohli zastavit. I tak to přes to všechno byla komická situace k zasmání.

Stejně jako neustálé odmítání tchýně se nechat umývat. Alzheimerova choroba v ní vytvořila strach z vody. Jednou večer daly do vany figurku Mr. Bubbla, zapálili kolem vany pár svíček, pustili oblíbené CD Deana Martina a nalili vedle vany babičce sklenici nealkoholického sektu. Babička nakonec zůstala ve vaně dlouho. Nemohli ji dostat z vany ven.

 

Smích je zdravý

 

Smích může také léčit nemoci. Ale pomůže vidět svět jinak, klidněji a získat tak potřebnou kvalitu života. Takový příklad prožila nedávno ošetřovatelka Manuela. Jedna pacientka přišla při chemoterapii o vlasy a byla z této ztráty velmi nešťastná, kdykoliv se na sebe podívala do zrcadla. Když jednoho dne hlídala psa, který línal a byl celý odchlupený, řekla najednou: „To je jako se mnou. Asi jsem taky právě uprostřed línání…“

 

 

Humor není léčivý pouze pro psychiku. Smích působí uvolnění, tím že dochází k poklesu stresového hormonu kortisolu v krvi. Kromě toho vydatné uvolnění snižuje pocit bolesti. Jak k tomu ději vlastně dochází, není ještě zcela objasněno. Dost možná vylučuje člověk, který se směje, ve větší míře endorfin. Tyto chemičtí poslové poskytují při bolesti úlevu. Také imunitní systém profituje z pravidelného smíchu. Nemocnice zkouší využívat tyto zdraví posilující účinky a často zaměstnávají klinické klauny, kteří mají dodávat pacientům smích.

 

 

Autor: -jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..