Jak pěstovat ovoce a zeleninu na balkóně

Čvn 13 2017

I lidé z města bez vlastní zahrady mohou pěstovat vlastní ovoce a zeleninu. Například jahody, rajčata nebo papriku a další. Stačí k tomu balkón, volná terasa nebo i okenní parapet. Představte si jako předkrm salát s ředkvičkami, jako hlavní jídlo těstoviny s omáčkou z rajčat a bazalky, a to všechno z vlastní sklizně. Jako zákusek pak jahody se šlehačkou také z vlastní sklizně.

Rajčata

Tyto červené plody jsou ideální pro začátečníky. Mají rády sluníčko. Proto je umisťujte na jižní stranu. Pro pěstování rajčena balkóně se hodí menší rajčata. Nejlépe keříčková nebo také cherry rajčata. Vyžadují dostatek živin a pravidelnou zálivku. Nejlépe se hodí do velkých květináčů, ale i do samozavlažovacích truhlíků. Čas sklizně je od července a můžete je za příznivých podmínek dokonce sklízet i v listopadu.

Ředkvičky

Jsou ideální pro netrpělivé balkónové pěstitele. Už čtyři týdny po vysazení může člověk sklízet. Ředkvičky dobře snášejí zimu a být vysazeny už v březnu. Snesou stinná místa, stejně jako cukety nebo saláty. Rostou, ale i na slunci a taky v polostínu. Listy z ředkviček se hodí dobře jako koření do salátu.

Kiwi

Kiwi patří k ovoci s vysokým obsahem vitamínu C. Dá se také pěstovat na balkóně. Ideální jsou tzv. mini-kiwi nebo

Sliced kiwi knifed at its core

kiwi sibiřské, které je mrazuvzdorné. Exotické šplhavé rostliny potřebují lešení, na kterém mohou růst. Potřebují více místa, aby se mohla plazit. Proto se hodí do prostorných květináčů nebo terasu. V letním čase se musí pravidelně klestit a zalévat. Čas sklizně je v říjnu. Nechte si poradit nejlépe v hobby-marketu, za jakých podmínek je možné pěstovat nejrůznější druhy.

Fazole

S výjimkou keřovitých fazolí rostou fazole také do výšky. Pokud jim poskytnete tyče nebo rámeček s tenkými pruty, dráty nebo kabely, aby se mohla po nich plazit, vytvoříte i velmi příjemný pohled na balkón. Výsev začíná už v květnu.

Salát

Přesně to pravé pro nové pěstitele. Salát se dá sázet už v březnu, nepotřebuje hodně místa a roste rychle. A pro každého z nás poskytuje něco dobrého. Římský salát, hlávkový salát nebo rucolu. Máte na výběr, který druh salátu si co nejdříve odnesete z balkónu na jídelní stůl.

Jahoda

Vhodné jsou závěsné jahody. Měsíční jahody slibují časté sklizně v létě. Například odrůda Temptation. Plodí rychle jahodyaž do podzimu, plody jsou středně velké. Malé lesní jahody snesou dobře i stinná místa. Kdo netouží po jahodách, může vyzkoušet také rybíz, ostružiny nebo angrešty.

Paprika

Paprika mění svůj zevnějšek v průběhu zrání, ze zelené barvy přes žlutou a oranžovou až k tmavě červené. Poživatelné jsou v každé barvě. Od května se smějí na balkóně. Paprika roste jako křovina. Rostliny se chrání tyčí. Chuťově dosahují širokou škálu od mírné chuti až po ostrou. Je důležité je dostatečně zalévat.

Tipy pro zahrádkaření na balkóně

Vhodné místo. Místo, kde chcete pěstovat vlastní plody, si nejprve dobře prohlédněte. Pozorujte, kde je hodně fazoleslunce, kde je stín, kde fouká.  Ideální je balkón na jižní stranu. Pro balkóny orientované na sever se hodí rostliny jako hrách nebo kapusta, kterým vystačí málo světla.

Ideální čas. Pokud začnete pěstovat ovoce a zeleninu příliš brzo, mohl by chlad a noční mrazíky škodit sazenicím škodit. Ideální je předpěstovat sazenice například v kelímku od jogurtu už od února nebo března. Zkušená zahradnice Květa Morávková proto radí k tomu, nezasazovat rostliny v prvních teplých dnech roku, nýbrž teprve až už se neočekávají v počasí žádné další dlouhé fáze zimy. A to tedy v květnu. Tedy po třech „zmrzlých mužích“ v polovině května.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..