Jak se chránit před podvodníky u domovních dveří

Úno 13 2018

Se smyšlenou historkou přicházejí  podvodníci ke dveřím bytů či domů, kde bydlí senioři. Cíleně právě k nim. Pokud ovšem znáte pár jejich typických triků, může tyto podezřelé osoby snadněji prokouknout. Pokoušejí se totiž dostat do kontaktu se seniory většinou buď u domovních dveří, nebo telefonicky. Používají falešnou záminku, jako je kontrola plynoměru, prosba o sklenici vody nebo návštěva toalety. Tak chtějí proniknout k seniorovi do bytu. Rádi se také ochrana pred podvodnikyvydávají za pojišťováka, finančního poradce nebo řemeslníka. Jedná se o triky, kterými podvodníci získávají seniorovu důvěru. Jakmile se podvodník dostane do domu nebo do bytu, podnikne rozptylovací manévr. Druhý komplic se nepozorovaně dostane do domu a pátrá po cennostech.

Případ s falešnými policisty

Starší lidé jsou často kořistí podvodníků. V závislosti na věku si jsou méně jistí ve svém chování a nechají na sebe snadněji udělat dojem, že se jedná o nějakou úřední osobu. Je znám také případ, kdy se dva podvodníci vydávali za policisty. Jednalo se přitom o trik, který byl nastrojen pomocí telefonického hovoru. Jeden falešný policista oznámil smyšlené vloupání v sousedním domě. Při prohlídce vyloupeného domu byl údajně nalezen poznámkový blok lupiče, kde byla adresa vyloupeného domu. Falešný policista proto volá jeho sousedovi, že je všechno v pořádku a zda se u něj v domě náhodou nenachází nějaká hotovost a šperky a zda mají zabezpečeny v domě cennosti. Potom telefonicky první falešný policista oznamuje, že jeho kolega, druhý falešný policista ihned dorazí, aby vše zkontroloval.

Pro ochranu před podvodníky radí policie:

Nikdy nepouštějte domů cizí osoby

Zajistěte vaše domovní dveře dveřní zástrčkou. Můžete hovořit s cizí osobou, můžete mu podat sklenici vody nebo tužku a přitom si držet odstup.

Než pustíte k sobě domů řemeslníka, zavolejte správce domu a zeptejte se, zda byl někdo zplnomocněn.

Nenechte se vystavit tlaku kvůli nějakým nouzovým případům, Radši vše zkontrolujte u správce nemovitosti nebo u vaší městské správy. Jejich telefonní čísla byste měli mít vždy k dispozici.

Nedoručujte cizím osobám nikdy žádné peníze nebo cenné věci a nevyprávějte nikomu, kde doma cennosti uchováváte. 

Stále úspěšný je také trik s vnoučaty

Trik podvodníků často začíná otázkou v telefonu po zvednutí sluchátka: „Hádej, kdo je na telefonu?“ Pokud vám do telefonu někdo položí takovou otázku, buďte vůči tomu velmi opatrní.

Pachatelé jednají přitom psychologicky a rétoricky nesmírně kvalifikovaně. Jedná se často o dojemnou historku. V naléhavých případech prosí volající o peníze. Pokud je oběť ochotna platit, dávají podvodníci přesný návod na online platbu.

Ochota a přátelskost starých lidí je podvodníky cíleně využita. Člověk se sám pak stydí, když se provalí, že podvodníkovi sám skočil na lep. Podvodníci mají pro každého vhodnou historku. Oběť se proto nemá stydět a má zločin oznámit na policii.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..