Jak se v domácí péči bránit škodlivým bacilům

Bře 31 2018

Při péči o nesoběstačnou osobu v domácnosti dochází velmi snadno k přenosu různých mikrobů, kteří jsou původci onemocnění. Na co vše je přitom třeba myslet? Vždy je důležité si po toaletě a před jídlem umýt ruce. Tato napomínající slova zná téměř každý ze starších ročníků. Přesto je pravidelné mytí rukou zlatým pravidlem. Původcům nemocí tak dáváme daleko menší šanci.

Multirezistentní mikroby

Lékaři dnes bijí poplach. V ČR se infikuje každoročně asi velké množství lidí baktériemi, u kterých bývají standardní antibiotika často neúčinná. Jak se může člověk těmto nebezpečným baktériím vyhnout? Tyto otázky si musí klást čím dál větší počet lidí, kteří doma ve svém prostředí o nemocného rodinného příslušníka. Je domácí péče vůbec možná a bez rizika, když je například imobilní nemocný otec nositelem původce nemoci? Jak velké nebezpečí je s tím spojeno?
Dobré a špatné bacily

Víme, že je lidské tělo osídleno mnoha baktériemi. V těle dospělého člověka se dokonce nachází zhruba 1,25 kg bakterií. Tyto baktérie řadíme převážně mezi bakterie mléčného kvašení. Známé také pod názvem probiotika. Našemu tělu prospívají a mají na naše zdraví příznivý účinek. Pokud si vyvinou škodlivé baktérie vlastní odolnostgloves disposable (rezistenci) proti některým antibiotikům, hovoříme potom o tzv. multirezistentních patogenech. Ty se nacházejí ve střevě, na kůži, v nose nebo v ranách a patří u mnoha lidí k běžné střevní mikroflóře. Nebezpečné mohou být při snížené obranyschopnosti. Nejčastějším místem přenosu bývají nemocniční oddělení.

Respektování několika jednoduchých pravidel znamená účinnou ochranu proti škodlivým bacilům

V nemocnici platí velmi přísná pravidla, aby nedošlo k množení baktérií. Jak pečující rodinní příslušníci, tak i osoba, která bývá většinou nesamostatná a vyžaduje péči ostatní rodiny, mohou žít doma naprosto normální život. Pro zdravé osoby nepředstavují obávané baktérie žádné nebezpečí. Nenarušený imunitní systém si s nimi poradí. Lidé s oslabenou imunitou si však musí dát pozor, aby se škodlivé bacily nedostaly do jejich těla, především do rány, dýchacích cest nebo do krve. Potom hrozí těžké infekce, které jsou velmi náročné a komplikované na léčbu. Pokud se objeví horečka a bolesti, je třeba navštívit neprodleně lékaře.

Přece to tak daleko nemusí dojít. Pravidlem číslo v opatření je se dobře o bacilech informovat. Jak se bacil přenáší? Na co je třeba si dát pozor?

Protože se bacily většinou přenáší rukama, je nejdůležitější ochranou mytí rukou. Ovšem mytí musí důkladné. Prsty, hřbety rukou a dlaně rukou se musí zásadně vždy namydlit asi na 30 sekund. Kdo přichází doma do styku s krví, ranami nebo dokonce stolicí, musí nosit rukavice, provádět ochranu rukou a potom si pravidelně dezinfikovat ruce, ale jen takovým prostředkem, který je účinným dezinfekčním prostředkem z pohledu odborníků. Také rodinní pečující, kteří převazují rány, pečují o močový katétr nebo odsávají sekret z průdušek, by si měli vždy natahovat jednorázové rukavice. Platí, že použité prostředky, jako ručníky, nesmí používat v domácnosti někdo další a musíme je vložit co nejdříve do pračky.

Domácí čištiče a dezinfekční prostředky

Čistota je v domácnosti hlavním nařízením. Na suchém, čistém povrchu se množí bacily daleko hůře. I pro kuchyni nebo koupelnu vystačí při úklidu běžné domácí čističe. Dezinfekční prostředky jsou nezbytné, pokud doma přicházíme do kontaktu se sekretem z rány, krví nebo stolicí. Informace o pracích prostředcích, které mají mít dezinfekční účinnost, jsou přehnané. Nádobí a příbory patří do myčky na nádobí.

Navzdory nebezpečným mikrobům, však pečované osoby vždy potřebují kontakt a neměly by zůstat stranou. Pokud sousedé zaznamenají, že k vám pravidelně dochází sestra, která si nasazuje na ústa ústenku, mohou být lehce šokováni. Sestra by tak měla činit jen za určitých okolností a jen v případech úzkého kontaktu s nemocnými.

Přesto by v rodině nikdo neměl nosit ústenku. Nemocného rodinného příslušníka bychom měli vzít za ruku. Bez rukavic.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..