Jak vytvořit bezbariérový dům

Kvě 21 2017

Různé stavební úpravy vlastního domu nebo bytu umožní, aby život mezi vlastními čtyřmi stěnami  byl uzpůsoben pro různá zdravotní omezení, která s sebou přináší vyšší věk a odstranily se nástrahy, které mohou přinášet různá rizika. Když si totiž mladá rodina zařizuje vlastní bydlení, stará se hlavně o to, aby bylo bydlení bezpečné pro děti. Později, když děti vyrostou a odejdou z domu, nastává otázka, zda dům nebo byt zařízen tak, aby odpovídal nárokům života ve stáří.

Protože síly už nejsou tak velké jako dříve a začnou se objevovat různé nemoci nebo omezení smyslů a pohybového aparátu, začínají být například práh u dveří a koberec místy, kde je riziko zakopnutí.

O bezbariérovou přestavbu je třeba se začít starat včas

zdviz schodistova

Vícepatrové domy se neobejdou většinou bez schodišťové zdviže

Mnozí žijí v domnění, že důvěrné prostředí, v kterém žijeme celý život, přeci nemůže být najednou zdrojem nějakých potíží a problémů. Ovšem právě na zdánlivě dobře známých místech se nejčastěji stávají nehody. Lidé se pak často dostávají k úpravám bytu, když už to bývá velmi akutní. Například, když jsou postiženi cévní příhodou a jsou od té doby upoutáni na invalidní vozík. Lidé si však v poslední době nechávají se záležitostmi přestavby bytu více poradit spíše z opatrnosti. Lidé už dnes více myslí na to, jak budou v budoucnosti žít doma, když zestárnou. Pokud nás potom při přestavbě bytu netlačí čas, jsou odhady nákladů více přizpůsobené a důkladně promyšlené. Ideálně se takové věci řeší ještě předtím, než se položí základní kámen.

Místo pro chodítko a vozík

V bytě samotném by měly být vypínače světla pro uživatele vozíku umístěny dostatečně nízko, aby byly dosažitelné. Chodítko a vozík potřebují místo k uložení, optimálně ve složeném stavu, kdy zabírají minimum místa. Příliš úzké dveře jsou problémem pro průjezd vozíku i chodítka. Vozíky i s širokým sedem nad 50 cm mívají s obručemi šířku kolem 76 cm. Standardní chodítka se vejdou většinou do šířky dveří 65 cm i s rezervou. Z pohledu vstávání z vozíku je většinou nutné přizpůsobit přímo vozík. Například posunout těžiště nebo přidat podsedák, tak se ulehčí vstávání z vozíku, když ubývají síly.

Vstup vchodovými dveřmi

–          Kukátko se širokým zorným úhlem

–          Minimálně dvoutónové zvonění pro lepší slyšitelnost

–          Matné světlo v dosahu schodů

 

Obývací pokoj

–          Koberce s protiskluzovou úpravou

–          Vypínače světel ve výšce 85 až 105 cm

–          Jasné osvětlení místnosti

–          Rozšířené dveře pro průjezd chodítka a vozíku

Ložnice

–          Dostatečně široké místo pro odkládání předmětů v blízkosti postele

–          Postel zvýšená

–          Nastavitelný lamelový rošt

–          Lampička na nočním stolku lehce dosažitelná z postele

Koupelna

–          Uzpůsobit práh dveří pro vstup s pomůckou pro chůzi, např. vozík nebo chodítko nebo jinak práh odstranit

–          Madla ve sprchovém koutu, u vany nebo vedle toalety

–          Nástavec na WC pro zvýšený posed

–          Vodní baterie (kohoutek) s dlouhou pákou nebo dlouhým úchopem

–          Elektrické ovládání okna za vanou

Balkon

–          Podlahu balkonu uzpůsobit na dřevěné latě do úrovně podlahy obývacího pokoje, odkud se na balkon vchází (proti zakopnutí)

Kuchyně

–          Závěsné skříňky umístit níže

–          Dolní skříňky opatřit zásuvkami

–          Chladnička nahoře, mraznička dole

–          Malé koberečky v kuchyni s protiskluzovou úpravou

–          Dobře čitelné označení štítků na zařízeních

 

Často se týká přestavba sanitární techniky v koupelně. Koupelna je intimní zóna. Právě zde chtějí staří lidé být soběstační bez pomoci další osoby co nejdéle. V této části bytu nebo domu je však nebezpečí úrazu nebo nehody často nejvyšší. Možné úpravy jsou madla ve sprše a u klozetové toaletní mísy nebo vyvýšený sed na toaletě. Pro uživatele chodítek by měla být výška umývadla nastavena tak, že hygienické potřeby umístíme pod umývadlo, kde je pro jejich umístění dostatek místa.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..