Jak vytvořit bezpečí v koupelně pro seniory

Říj 25 2020

Zde jsou tipy, jak dosáhnout většího bezpečí v koupelně pro osoby ve starším věku. Úchopy, madla, protiskluzová opatření, správně osvětlená místa, volný pohyb ve sprše nebo ve vaně.

Zvýšit místo sedu na WC

Standardní klozetové mísy jsou pro starší seniory příliš nízké. Optimální výše sedu by se měla pohybovat kolem 48 cm. Pro zvýšení sedu na toaletě slouží nástavce na WC. K dispozici je více druhů. Nástavce mají nastavitelnou výšku, obvykle je to 9, 10, 11, 13, 14 nebo 17 cm. Výška nástavce se volí tak, aby celková výška toalety i s nástavcem byla shodná s výškou podkolenní jamky. Po dosednutí by mělo koleno vytvářet pravý úhel. Nástavce mohou být vybaveny sklopnými madly. Představují tak řešení i pro jednotlivce, kteří madla při využívání nástavce nebo toaletní mísy nepotřebují. Dají se proto sklopit. Nástavce mohou být bez poklopu nebo s poklopem. Nástavce mají bílý plastový lehce omyvatelný povrch.

Sedačka do sprchy Aquatec Pico zánovní

Koupání bez bariér

Pro bezbariérové koupání je možné si pořídit vanový zvedák. Jedná se o zařízení s pohodlným sedákem, jehož pohyb je řízen motorovou jednotkou. Vanový zvedák se stará o vysoký komfort při koupání. Disponuje ručním ovladačem, který je vodotěsný a plovoucí a s kterým je řízení plynulé, jak při zvedání, tak i při snižování zvedáku. Pro komfortní koupel je možné sklopit zádovou opěrku sedačky až do úhlu 35 stupňů. Aby zvedák držel pevně na povrchu vany, je opatřen gumovými přísavkami na čtyřech místech. Zvedáky se také snadno čistí. Výrobci se už dnes orientují na vany, které zohledňují speciální potřeby seniorů. Například boční vstupní dvířka pro snadný přístup do vany.

Vanový zvedák Aquatec Beluga

Volný pohyb ve sprše

Vstup do sprchy musí být volný. Nesmí se stát překážkou nebo důvodem k zakopávání. Vhodnější je sprchovací místo v úrovni podlahy. Ve sprše lze stát a přitom se pohodlně namydlit od hlavy až k patám. Pokud je stání omezeno, pak pomohou různé židle nebo sedátka do sprchy, která jsou výškově nastavitelná až do sedmi různých úrovní. Úchopy nebo madla na stranách sprchového koutu ulehčují pohyb při stání nebo vstávání. Hladký povrch ve sprchovém koutu a ve vaně je kluzký, především když se na nich nachází voda nebo kousky rozpuštěného mýdla. Madla hlavně u koupelnové vany, vedle toaletního klosetu, u umyvadel nebo u sprchy nebo přímo ve sprchovém koutu představují ochranu naprosto nezbytnou. Při výstupu, vstávání nebo stání představují prevenci pádu nebo . Existují mobilní madla s přísavnými úchytkami a vakuovými pákami.

Odstranit překážky na podlaze koupelny a tam přivést více světla

Dávejte si pozor na to, zdali nejsou v koupelně překážky, o které můžete klopýtnout. Odstraňte koše na prádlo z podlahy koupelny a udělejte v koupelně co nejvíce prostoru. Pračku například umístěte do kuchyně a vanu třeba nahraďte sprchovým koutem.  V koupelně je také důležité dostatečně nasvícení ploch blízko podlaze. Tak rozpoznáte zbytky vody na podlahách.

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

Pět tipů pro bezpečí v koupelně pro seniory

 
Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..