Kam složit hlavu na sklonku svého života

Led 18 2011

Pro každého z nás znamená hřejivé slovo “domov” nejvíce. Jak pro malé dítě, tak i pro seniora v pokročilém věku. Ovšem ne každý z nás v posledních letech svého života může obývat svůj zamilovaný domov. Velká část seniorů mění svoji střechu nad hlavou právě na sklonku života. Cílem provozovatelů zařízení, v kterých senior tráví svůj čas, by mělo být poskytování prostředí, v kterém se senior cítí jako, kde je rád a těší se na každý nový den.

 

Zákon o sociálních službách vyjmenovává zařízení, která poskytují sociální služby a jejich náplň dále rozvádí.  

Sekce Domov našeho portálu penzista.net Vám proto přináší jaké možnosti pro seniory, kteří mění svůj domov, se naskytují.

Nejčastější a nejvíce rozvinutou možností  jsou domovy pro seniory. Tak se nazývají bývalé domovy důchodců. Svůj název změnily s platností novely Zákona o sociálních službách č. 108/2006 Sb.

 

Nadstandardní domovy pro seniory

 

Kromě domovů pro seniory se dnes objevují také nadstandardní domovy pro seniory, které vznikají jako speciální developerský projekt. Jedná se o bytové komplexy s nadstandardním vybavením. Kromě bytů pro seniory zde nalezneme bazén, domácí wellness studio nebo lékárnu. První bytový komplex vybudovala společnost Grand Residence s.r.o. a vznikl v Brně-Modřicích. Věkový průměr obyvatel se pohybuje mezi 75 až 80 roky. Tento elegantní styl ubytování bude do budoucna stále větším konkurentem k stávajícím domovům pro seniory. Kromě dlouhodobobých pobytových služeb je možné využít také nabídku přechodných pobytů, např. po hospitalizaci nebo v případě, že rodinní příslušníci pečující o seniora jsou v přechodné době pracovně mimo domov nebo na dovolené.

 

 

Senior parky

 

V posledních letech se objevují nabídky senior parků. V Praze sídlící společnost Senior Park a.s. za dobu své existence vybudovala již dva senior parky, které kromě ubytování a stravy nabízejí seniorům, kteří je obývají, bohatý společenský život. Očekává se, že počet senior parků se bude v krátké budoucnosti zvyšovat, s tím jak stále vyšší počet seniorů začne jejich služeb využívat.

 

Kromě již zmíněných kapacit je nutné zmínit existenci domovů pro seniory se zdravotním postižením. Bývají součástí běžných domovů pro seniory a jejich provozování se řídí platnými zákonnými předpisy.

 

Dalšími zařízeními pro ubytování seniorů, kteří jsou již plně odkázáni na péči druhých osob jsou hospice.  V té souvislosti je důležité také pohovořit o léčebnách pro dlouhodobě nemocné.

Důležitou součástí života seniorů je pečovatelská služba, o které Vás informujeme na jiném místě našeho portálu v Sekci Služby pro seniory.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..