Kde je poskytována paliativní péče?

Led 18 2011

Paliativní péče se poskytuje kromě hospiců také v mobilních hospicech a v zdravotnických zařízeních, kde jsou k tomu vyčleněna hospicová lůžka. Dále existují stacionáře paliativní péče, ambulance paliativní péče a ambulance bolesti.

 

Mobilní hospice

 

Paliativní péče je poskytována v domácím prostředí pacientům a jejich rodinným příslušníkům. Péče je poskytována krátkodobě nebo dlouhodobě. K činnostem mobilních neboli domácích hospiců patří  půjčování různých pomůcek za poplatek jako jsou kyslíkvé přístroje na přidýchávání pacientů, linerání dávkovače na léky, polohovací postele a matrace proti proleženinám, hole, kolečková křesla atd. Domácí hospic není však stále součástí platné legislativy ČR a na své zakotvení do legislativy stále čeká.

 

Ambulance paliativní péče

Ambulance paliativní péče sestává z týmu odborníků. Pro návštěvu ambulance je třeba dohodnout termín. Hlavním cílem péče je uspokojování biologických, spirituálních a společenských potřeb člověka, tlumení bolesti. Ambulance existují samostatně nebo jsou součástí kamenných hospiců nebo oddělení paliativní medicíny.

  

Stacionáře paliativní péče

Je místo, kde se poskytuje paliativní psychosociální a spirituální léčba.  Je zde umožněn pobyt na několik hodin, několikrát do týdne. Termíny se dohadují dopředu. Pobyt v stacionářích je částečně hrazený pojišťovnami. Stacionáře mohou také zahrnovat přepravu nemocných z jejich domova a zpět.

 

Související články:

Hospice v ČR

Jak funguje hospice?

Zásadní rozdíly hospicové péče a ošetřovatelské péče v nemocnicích 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..