Komáři a jejich bodnutí a jak se jim bránit

Čvn 21 2017

Hlavně nesmíme místo bodnutí škrabat. Co však pomůže pro zmírnění trvajícího svědění a otoku? Letní večery u jezera, rybníka nebo u řeky. Nemůže být snad vhodnější místo pro nejteplejší večery roku. Bývají však místem, kde nasbíráme nejvíce komářích bodnutí.

Komáry přitahují hlavně různé vůně

Pro komáří bodnutí není rozhodující, zdali má člověk sladkou krev nebo ne. Význam má tělesný zápach, který láká písklavé komáry. Prostřednictvím potu člověk vytváří svou vlastní vůni, která u mnoha lidí přitahuje hlavně malé komáry. Proč někoho komáři obtěžují více, vysvětluje například psychologická povaha. Lidé také vykazují na komáří bodnutí zcela rozlišné reakce. O tom ví své docent Zutt, šéf kliniky dermatologie a alergologie na klinice v Brémách. Během doby, kdy začíná po komářím bodnutí silné svědění a vzniká pupínek velkosti mince, neděje se u některých lidí téměř nic. Ty šťastnější navíc píchnutí komára sotva zaregistrují.

Když to svědí, nepoddávejme se škrábání

Když komár zapíchne do našeho těla svůj sosák, vyloučí přes své sliny do naší krve sekret, který brzdí srážení krve. mosquitosČlověk reaguje navozením alergické reakce, při které lidské tělo vylučuje hormon histamin, který zas a znovu vyvolává akutní svědění. Ovšem spontánní potřebě se škrabat by se měl člověk vyhnout a nepropadat ji. Škrábání může poškodit povrch kůže. Malými rankami v kůži mohou proniknout zárodky bakterií, které mohou spustit infekci.

Komáří bodnutí by se mělo dobře ochladit

Je proto lepší místo vpichu ochladit, abychom zmírnili otok a svědění. K tomu se dobře hodí hlavně vlhké žínky k mytí nebo ručník jako studený zábal. Při potížích mohou také ulevit krémy a masti s obsahem kortikoidů. Tyto produkty bychom neměli na kůži nanášet příliš často. Vedle toho se dají zakoupit v lékárně některá antihistaminika. Pomáhá také mast proti svědění Fenistil. Antihistaminika zastavují účinek histaminu, předcházejí otoku a svědění. Antihistaminika ve formě gelu působí i chladivě.

Jak jsou nebezpečná komáří bodnutí?

Většinou jsou nepříjemná, ale za to neškodná. Ovšem i tak může docházet u někoho k těžším reakcím anebo k infekcím. Postižení pak musí být ošetřeni v nemocnici. Počet takových případů v poslední době přibývá. Náchylní jsou ke komplikacím především lidé ve vyšším věku nebo léčení na chronické nemoci, jako je cukrovka, která poškozuje imunitní systém. Nejlepší péče spočívá v tom se neškrabat, aby se do těla nedostaly zárodky například bakterií. Pokud místo bodnutí začne silně otékat nebo začne bolet, měli by postižení navštívit svého lékaře.

Jak se chránit před komářími bodnutími

Kdo se chce před komáry uchránit hlavně večer, měl by nosit trvale dlouhé šaty. Samozřejmě pomáhají repelenty. Daleko účinnější jsou syntetické. Jejich hlavní účinnou látkou je diethyltoluamid. Má charakteristický zápach. Komáři jeho výpary nesnáší. Znemožňuje jim to orientovat se podle oxidu uhličitého vydechovaného z lidských plic. Svůj cíl tak nenajdou. Trochu nás možná odradí faktu, že diethyltoluamid se začal používat již po druhé světové válce jako zemědělský insekticid.

Mezi nejúčinnější doporučované přírodní repelenty se řadí ty na bázi eukalyptolu, linaloolu a thujonu, což nám dává na výběr z více než 300 planě rostoucích květin v Čechách. Tyto rostlinné přírodní repelenty však nemají takový účinek jako syntetické. Zabírají krátce. Navíc podomácku vyráběné mastí a špiní kůži. Syntetické mají delší účinek. Mohou chránit naše nohy ještě následující večer. Takže si je nemusíme znovu natírat.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..