Která nebezpečí na nás číhají v domácnosti?

Dub 15 2017

Nejvíce úrazů v domácnosti přitahují většinou maličkosti. Takových úrazů je podle statistik ovšem více než nehod na silnicích. Nejčastěji se v domácnosti jedná o pády, popálení a opaření. Jak se nebezpečím, která na nás číhají v domácnosti vyhnout a v co při následcích dělat?

Mezi příčiny nejčastějších zranění v domácnosti patří tyto: Při čištění stěn od pavučiny stoupáme na nestabilní psací stůl místo žebříku. Vytahujeme zaseknutý krajíc chleba nožem v zapnutém topinkovači. Stoupáme si na okraj vany při čištění dlaždic v koupelně. Nic z toho není dobrým nápadem. Podle odborníků se tato činnost ještě kombinuje s tím, že je člověk nepozorný nebo ve stresu a myslí si, že může navíc provádět další činnosti, jako je třeba telefonování.

Svou roli hraje i denní doba

Pro vznik úrazů hraje velkou roli také denní doba. Podle chirurgů se úrazy v domácnosti častěji odehrávají v ranních

Čtyři z pěti úrazů v domácnosti jsou zapříčiněny díky lidskému selhání

Čtyři z pěti úrazů v domácnosti jsou zapříčiněny díky lidskému selhání

hodinách, kdy je člověk ještě rozespalý a na činnost, kterou provádí, není plně soustředěný. Dalším kritickým časem je etapa před večerní televizí, kdy chce člověk před zasednutím před televizor po práci honem rychle ještě něco udělat. Většinou krátce před osmou. Podle statistik vznikají čtyři z pěti úrazů z lehkomyslnosti a lidského selhání. Člověk by se proto měl vždy plně soustředit na to, co dělá a nepřeceňovat vlastní schopnosti.

Zranění při krájení zeleniny

Zpravidla nejsou řezné rány tak vážné. Podle chirurgů je však nutné dávat pozor hlavně kvůli hygieně. Především pokud krájíme ostrým nožem maso nebo s ním jinak manipulujeme.  Maso vypadá na pohled čisté. Může být ovšem plné baktérií, které nám mohou uškodit. Při poranění by se měla rána dezinfikovat prostředkem zakoupeným v lékárně, jinak hrozí vznik infekce v ráně. V zásadě také platí ránu vymýt pod tekoucí vodou z kohoutku, dezinfikovat a nakonec sterilně krýt náplastí. Pokud po několika hodinách ovšem zjistíme, že se rána nehojí, měli bychom navštívit lékaře.

Rána od topinkovače

Úraz elektrickým proudem je naléhavá záležitost. Jako první se musí přerušit přívod elektrického proudu. Vytáhneme kabel ze zásuvky nebo vypneme pojistky. Teprve potom poskytujeme postiženému pomoc podle aktuálního stavu. Resuscitace, stabilizovaná poloha na boku, přivolání rychlé záchranné pomoci. Kdo si myslí, že překoná ránu elektrickým proudem bez újmy, měl by přesto vyhledat lékaře. Poruchy srdečního rytmu se totiž mohou objevit ještě opožděně. Varovná znamení jsou pocit sevření na hrudi, dechová tíseň nebo srdeční arytmie.

Opaření se horkým čajem

Horká voda na čaj nebo mřížkový rošt v troubě zapříčiní opařeniny a popáleniny velmi často a rychle. Pokud se jedná o malé postižení, stačí místo chladit maximálně 15 minut vodou o teplotě 20 °C. Zpravidla postačí pouze mírnit akutní bolest. Na kůži bychom neměli v žádném případě přikládat led. Ten může napáchat ještě více škody. Pokud se jedná o postižení větší plochy se vznikem puchýřů, je bezpodmínečně nutné, abychom navštívili lékaře. Senioři nad 60 let, kteří se léčí na další onemocnění, by měli vyhledat lékaři i při menších popáleninách a opařeninách.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..