Kuchyňské nádobí se mění, je lehčí a rozmanitější

Čvc 28 2019

Bambus nebo silikon. Porcelánu a dřevu konkurují stále novější materiály. Jsou vyráběny speciálně pro potraviny a člověk by měl vědět, jak s nimi správně zacházet.

Nádobí do mikrovlnné trouby

Přednosti: V takovém nádobí mohou být potraviny hluboce zamraženy a znovu ohřáty.

Materiál: Většinou se jedná o polypropylen. Pokud je tato umělá hmota správně vyrobena a používána, je neškodná.

Na co dát pozor: Maximální teplota pro trvalé užívání je 100 stupňů, i když někteří výrobci tvrdí něco rozdílného.

Upozornění: Potraviny s obsahem vody se zahřívají až na 100 stupňů, potraviny s obsahem tuků až na 200 stupňů, a to dokonce i v mikrovlnné troubě.

Alternativa: Sklo a porcelán bez pozlaceného nebo postříbřeného okraje jsou pro mikrovlnnou troubu použitelné. Kovy nebo hliníkové misky oproti tomu ne.

 

Silikon

Přednosti: lehký, nerozbitný, úsporný pro tuk kvůli nelepivému povrchu, ohebný, dá se mýt v myčce na nádobí, šetrný na místo při skladování. Slouží i jako zásobník na led, forma na pečení, válec pro rolování těsta, jako uzavíratelná dóza v kuchyni.

Materiál: Hmota je tvořena z křemíku, vodíku, kyslíku a uhlíku. Správné produkty nezapáchají. Až do posledního kroku při výrobě jsou zahřívány, aby se odstranily potenciálně škodlivé a těkavé látky, které by se mohly dostat do potravin.

Na co dát pozor: Pečící forma by se měla před prvním použitím opláchnout, v troubě asi jednu hodinu zahřát na 200 °C, znovu vyčistit.  Silikonové nádobí by se nemělo umisťovat na sporák nebo na mřížku v troubě. Opotřebované nádobí by se mělo zlikvidovat.

Alternativa: Tradiční pečení s keramickým nebo smaltovaným povrchem.

Melamin

Přednosti: Lehký, odolný proti zlomení a stabilní. Vypadá jako porcelán. Melamin je umělá hmota velmi vysoké kvality. Oblíbený je jako kempingové nádobí a dětské nádobí a pro stravovací a nápojové pomůcky, v denních stacionářích a domovech pro seniory se používá často jako nádobí.

Materiál: Látka je ze složek melaminu a formaldehydu.

Na co dát pozor: Nepatří do mikrovlnné trouby. Materiál snese pouze teplotu do 70 °C.  Pokud do nádoby nalijeme čaj nebo jinou horkou tekutinu, měla by být proto ochlazena nejprve alespoň na 70 °C. Experti německého Spolkového institutu pro hodnocení rizik zjistili, že kuchyňské vybavení vyrobené z melaminové pryskyřice může po zahřátí na vyšší teploty uvolňovat značné množství melaminu i rakovinotvorného formaldehydu. Při teplotách, kterých je dosahováno během vaření, se může do potravin dostávat takové množství právě těchto látek, které může škodit.

Alternativa: Obracečka a vařečka ze dřeva. Jinak tradiční nádobí pro jídlo a pití. Pro horké pokrmy nebo ohřívání v mikrovlnce používejte pro jistotu raději nádobí ze skla nebo z porcelánu.

Bambus

Přednosti: Bambus je lehký a jako surovina velmi rychle dorůstá. Tradičně se používá jako vařečka nebo také jako prkýnko na krájení. Používá se nově také jako šálky na kávu.

Materiál: Bambusová mouka a kukuřičný škrob slouží jako plnivo, základem nádobí je převážně melamin nebo směs močoviny, formaldehydu a pryskyřice.

Na co dát pozor: Materiál vydrží maximálně 70 °C.

Alternativa: Jako šálky na horké nápoje sklo, porcelán nebo polypropylen jako látka s nízkým obsahem škodlivin.

 

 

Zdroj: S. Ratgeber.

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.