Malí pomocníci pro starší věk pro domácnost, spánek atd.

Zář 07 2018

Je užitečné znát pár pomocníků, kteří nám ulehčují život ve starším věku. Život s nimi je snazší, zvláště když sil ubývá nebo se dostaví nějaký handicap.

Blikající budík

S blikajícím budíkem na nočním stolku jste spolehlivě probuzeni díky tomu, že má zabudovány LED diody, které vysílají jasný světelný signál po obou stranách budíku v přesně daný čas, který si na budíku nastavíte. Některé modely také nabízejí možnost zakoupit k nim vibrující polštářek, který si vložíte při spánku pod hlavu.

Blikající budík je ideální pro lidi, kteří pípání budíku snadno přeslechnou.

Hlásič kouře

Vyluzuje hlasitý alarm, pokud pronikne kouř do pokoje. Více než polovina všech obětí požárů je překvapena v noci ve spánku. Většina z nich umírá na následky vdechnutí kouřových zplodin. Ideální je zařízení pro všechny, kteří se jím chtějí vybavit nebo ho chtějí vyměnit za starší model kouřového hlásiče.

Zařízení musí být především spolehlivé. Vestavěná trvanlivá baterie vydrží až jeden rok a pak by se měla vyměnit. Hlásiče v ložnici by neměly blikat. Takové hlásiče se hodí pouze pro lidi s poškozeným sluchem.

Stmívavá světla

Nejsou ani příliš tmavá, ani příliš světlá. Účelem těchto stmívatelných lamp je potápět siluety vlastního těla do lichotivějšího světla a usnadňovat tak starostem s vlastní nahotou. Je ideální pro všechny, kteří se v tlumeném světle cítí lépe.

Zvláště hezky působí nepřímé světlo vysílané z lampičky ve tvaru nočního stolku. Nejlépe vybrat takovou lampu, která vytváří teplé bílé světlo.

Reklama
Polohovací lůžko pro seniory

Okraj lůžka 50 cm nad zemí šetří klouby a svaly. Důležité jsou motory, kterým je lůžko vybaveno. Stisknutím tlačítka na připojeném ovladači umí rošt lůžka vyjet nahoru a pak zase dolů, zvedá nám hlavu a trup nebo dolní končetiny. U některých lůžek je možné nastavit tuhost lamel. Ideální pro ty, kteří hledají vhodné místo pro spaní.

Důležité jsou kvalitní motory lůžka, kvalitní ložná plocha, stabilní rám lůžka. Existují i lůžka, která se mění v dvoulůžko.

Pomocný rám pro vstávání z lůžka

Prakticky se snadněji napřímíte nebo se vám bude snadněji vstávat z lůžka. Přestavitelný rám je vložen na roštovém rámu lůžka a připevněn k němu pomocí spojovacích tyčí. Hodí se pro všechny, kteří mají už jen zbytkové síly.

Dát pozor na to, aby byl rám stabilní, měl neklouzavý povrch pro hmat. Matrace na lůžku musí být většinou nastavena ve střední výšce, aby rám držel pevně při zátěži. Existují i výškově nastavitelné modely.

Noční stolek

Praktický pro odložení brýlí nebo knihy. Slouží jako odkladová plocha vedle lůžka. Je opatřen kolečky, některé modely i kolečky s brzdičkou. Vyvýšený okraj plochy stolku se stará o to, aby z něj nepadaly věci. Je významným pomocníkem pro osobu v domácí péči.

Důležité je stabilní zpracování. Plocha stolku musí být nekomplikovaná a musí se dát dobře čistit. Měl by se dát lehce posouvat a zároveň stát pevně na místě. Stolek je výškově a úhlově nastavitelný. Horní plocha se může zaklapnout.

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..