Kde ušetřit v domácnosti co nejvíce za elektřinu

Srp 21 2017

V každé domácnosti existují žrouti energie, které zatěžují náš účet za energii. Jedná se třeba o ledničku, která chladí až příliš nebo boiler na vodu, který se pravidelně ohřívá, i když potřebujeme teplou vodu pouze ráno a večer. Proto se vyplatí na takovéto žrouty energie zaměřit. Více energie za elektřinu platí zbytečně už jen za to, že jsme se naučili špatné zvyky při jejich obsluze, manipulaci a využívání nebo často chybujeme při jejich koupi.

Kdo žije v domě, spotřebuje kvůli větší obytné ploše a používání zahradních zařízení asi o 1000 kWh za rok více. Pokud ohříváte vodu pro kuchyni a koupelnu pomocí elektřiny, je to dalších 1000 kWh navíc.

Nepřetržitý provoz

Velký konzument energie, na kterého majitelé domů často nemyslí, je tepelné čerpadlo. Takové zařízení pravidelněusetreni v domacnosti za energii čerpá teplou vodu z kotle do trubek centrálního vytápění. Pokud je špatně nastavené nebo již zastaralé, může během jednoho roku přidat dalších několik stovek kWh energie navíc. Vyplatí se proto pouze zavádění vysoce účinných čerpadel.

Hlavně elektrické spotřebiče, které jsou v trvalém provozu, musí člověk pravidelně kontrolovat. U ledniček a mrazniček by měl vždy člověk hlídat správně nastavenou teplotu. U ledničky je ideálních 7 až 8 stupňů, u mrazničky -18 stupňů. Nastavovat nižší teplotu nemá smysl, protože každé nastavení o stupeň méně znamená další spotřebovanou energii. Z toho důvodu není dobře, když ještě teplá jídla ukládáme do ledničky. Spotřeba energie se tak může krátkodobě zvýšit až o 20 procent.

Při koupi nového spotřebiče je třeba dbát na požadovanou velikost. Ti, kdo žijí v domácnosti sami, by si měli vystačit s lednicí o objemu 100 až 140 litrů. U čtyřčlenné rodiny připadne asi 50 litrů na osobu. Každých 100 litrů užitného prostoru v lednici navíc zvyšuje energetickou spotřebu ledničky asi o 20 procent.

Kdo nepotřebuje ukládat velké množství potravin do mrazničky, je schopný vyjít s asi 20 až 30 litry na osobu, které by mu měl „mrazák“ poskytnout. Při velké zásobě mraženého jídla by mělo na osobu vystačit 100 litrů.

Pryč ze standby režimu

Asi 25 procent elektrické energie v domácnosti spotřebuje zábavná a komunikační elektronika. Jedná se o televizi, DVD přehrávač, laptop, herní konzole v tzv. standby (pohotovostním) režimu. Spotřebují sice málo, ale spotřebují.

Síťové nabíječky by se měly při nepoužívání vytahovat z elektrické zásuvky. Pokud je necháte spotřebiče bez provozu zapojené v elektrické síti, např. holící strojek, mobilního telefon nebo elektrický zubní kartáček, i tak spotřebují určitou elektrickou energii. Člověk také nepřemýšlí o tom, že nabíječky zahřívají, i když na ně není připojeno žádné zařízení. Během pár dnů to není moc, ale když se spočítá počet zařízení během roku, také zde se nashromáždí hodně spotřebovaných kilowatthodin.

Proto je ekonomicky a ekologicky smysluplné vzdát se trvalé pohotovosti a síťové nabíječky po každém dobití vytáhnout ze sítě. Aby člověk nemusel nabíječky vždy vytahovat ze sítě, je nejsnadnější je připojit do prodlužovací kabele s vypínačem.

Optimální nastavení energie

Abychom optimálně využívali největší spotřebiče, jako jsou pračky, sušičky a myčky nádobí, nenecháme je běžet napůl prázdné. Také nastavení teploty hraje při spotřebě energie velkou roli. Kdo umývá při 30 stupních místo 60 stupňů a volí při nastavení myčky ekoprogram, šetří dlouhodobě.

Dejte také pozor na energetické třídy

Od roku 1998 musí velké bílé spotřebiče v domácnostech jako je lednička, mraznička nebo pračka disponovat energetickým štítkem, který vyjadřuje jejich energetickou náročnost. Nejméně energeticky náročná je třída označená “A+++“.

Člověk by měl dbát taky na absolutní energetickou spotřebu. Ta se udává jako kilowatthodiny za rok. Bílá technika má většinou dlouhou životnost a i přes malé rozdíly ve spotřebě po pár letech na nákladech ušetříte poměrně slušnou částku.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..