Nadešel čas k většímu domácímu úklidu?

Zář 03 2017

Kdy je ten nejlepší čas začít vyklízet doma přebytečné věci? Nejlepší čas není nikdy. Existují ale důvody proto, že pro vyklizení dozrál čas. Když se s mnoha věcmi, které vás obklopují, necítíte spokojeně, měli byste se rozhodnout, co skutečně potřebujete a čeho byste se měli vzdát.

Provést domácí úklid a zbavit se přebytečných věcí vždy prospívá

Přehledné a uklizené domácí prostředí je předpoklad k tomu, abychom získali vnitřní klid. Proto se většina z nás snaží takového pořádku doma dosáhnout. Pokud se teprve rozmýšlíte, kdy a jak začít, představte si, jak přehledné všechno bude, když poklidíte a zvolte si ten nejvhodnější den k úklidu.

Realisticky plánovat

Můžete začít třeba vyklizením komody, ledničky nebo si celým pokojem. Důležité je, abyste si kladli reálné cíle, a na uklid_03092017konci jste měli pocit, že jste byli úspěšní. Vyklízení haraburdí může být nejen osvobozující, ale také velmi vysilující. Proto byste si toho na začátek neměli plánovat příliš.

Vyberte, co půjde pryč

Při vyklizení se musí člověk rozhodnout, co musí pryč. Aby bylo takové rozhodnutí lehčí, můžete se zeptat: Kdy jsem tuto věc naposledy potřeboval? Jaký má pro mne význam? Čím se cítím zavázán, pokud se ho zbavím? Je ta věc pro mne ještě dnes důležitá? Jaké pocity ta věc ve mně vzbuzuje?

Pořádek se dělá také pomocí krabic

Vyklizení neznamená, hodit všechno do popelnice. Mnoho věcí, pro které už člověk nenajde uplatnění, mohou potřebovat jiní lidé. Princip je takový, že si připravíte pět různých krabic, které popíšete:

DAROVAT

OPRAVIT

PRODAT

VYHODIT

NEVÍM

Všechno, co je v krabici OPRAVIT, byste měli do týdne dát do pořádku, nechat opravit. Určete si pro tuto činnost pevný termín.

V případě, že se věci nedají opravit, vložte je do krabice VYHODIT. Všechno, co je rozbité a nedá se opravit, jde pryč.

Vše, co je v krabicích DAROVAT a PRODAT můžete nabídnout online na bazaru nebo na vývěsních nástěnkách ve městě, které jsou k tomu určené. Vaší nabídkou mohou být oslovení sběratelé nebo další prodejci. Oděvy můžete vložit do sběrných kontejnerů.

Do krabice s nápisem NEVÍM vložte všechny věci, kde si ještě nejste jisti, zda je ještě použijete. Pokud uplynou dva roky a vy je nepostrádáte a zůstávají v krabici, zbavte se jich.

Vyklízet od malého k velkému

Nejprve uklízejte malé věci v malém prostoru. Začněte zásuvkami, pokračujte komodami a skříněmi. Tak získáte prostor na věci, které leží v pokoji a hledají pevné místo. Kromě toho je na začátku snazší vyklízet zásuvky, než celý pokoj. Takže po úvodním zdaru, se namotivujete na vyklizení větších prostor.

Věci dětí, které zůstaly po dětech, nechejte odvézt

Vaše děti se už odstěhovaly a mají svůj vlastní život. Ze svého sklepa nebo své spíže nechcete udělat žádné skladiště pro odložené věci. Je nejvyšší čas takové věci odevzdat. Promluvte o tom se svými dětmi a domluvte se s nimi na nějaký pevný termín, do kdy si věci mají vyzvednout. Oznamte také, že věci po nich nebudete doručovat poštou. Stojí to peníze a čas. Věci musíte balit. Pak už je rozhodnutí na vašich dětech.

Věci zesnulého partnera

Osobní věci po partnerovi mohou oživit vzpomínky a pomoci se se ztrátou vyrovnat. Mohou pro vás ovšem také znamenat břemeno. Když konečně dozrál čas, se od těchto věcí oddělit, se nedá jednoznačně říct. Zeptejte se příbuzných, zdali by po zesnulém chtěli něco mít. Těchto věcí se zbavujete snadněji, když víte, že pro někoho jiného mají smysl. Zbavování věcí je pro mnoho lidí těžké. Každá věc je spojena s nějakými emocemi. Proto je těžké se rozhodnout, zdali se věcí zbavit nebo ne. Kdo má problém, měl by se poradit s důvěrným přítelem nebo se obrátit na odborníky.

Vyhněte se shromažďování

Platí jednoduché pravidlo. Za každý předmět, který přichází jako nový do domu, musí jiný odejít. Zní to sice pochmurně, ale člověk se musí při dosažení něčeho nového s touto otázkou vypořádat. Potřebuji skutečně novou věc? Nejlepší je to vyzkoušet při koupi koupě nových oděvů.
Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..